»Vynálezy« z Kulového blesku: Nájemníkům domu slouží dodnes! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 21. května 2024

Svátek slaví Monika, zítra Emil

»Vynálezy« z Kulového blesku: Nájemníkům domu slouží dodnes!

Slavná scéna z filmu Kulový blesk...
Slavná scéna z filmu Kulový blesk... (Foto Aha! – Robert Klejch, ara)

Byly to vůbec první »airbagy«, které kdy českoslovenští diváci viděli. Rozvaděč, do kterého ve filmu Kulový blesk (1978) narazil Ladislav Smoljak (†78) aby je odpálil, stojí i po dvaačtyřiceti letech. A to filmaři slibovali, že kulisa bude mít životnost jen čtrnáct dní...

To já dělám i jiný věci, říká šibalsky Ladislav Smoljak jako geniální vynálezce inženýr Severín  Knotkovi (Josef Abrahám, 80), který se účastní dvanáctisměny bytu, o níž komedie pojednává. A pak se svou Škodou 120 rozjede proti betonové »kapličce«. Z palubní desky vystřelí vzduchové polštáře. „Filmaři chodili po ulici a hledali dům, který má garáž. Nakonec se dohodli s námi,“ vzpomíná Jana Lacinová (75) z Prahy 6. 

Nesmrtelná kulisa z legendární komedie Kulový Blesk.

Za 14 dní pryč?

Přímo před garáží jejich vilky postavili falešný rozvaděč elektřiny, nechyběla ani dvoje kovová dvířka s vyraženým »bleskem«. „Říkali, že ho do čtrnácti dnů odstraní. A máme ho tady dodnes,“ směje se seniorka. Sousedé si prý na betonovou zídku zvykli. Pospávají na ní kočky, občas si na ni někdo odloží tašku, když si potřebuje zavázat boty. 

Skvělé maskování

Chodník byl během let několikrát opravován, ale s betonovým kvádrem nikdo nehnul. Filmová kulisa se totiž dokonale maskovala jako skutečné technické zařízení. Jedny z falešných dvířek stále drží na místě, druhé už upadly a odhalily tak, že se za nimi neskrývá nic jiného než jen cihly a beton. „Dohledat informace o takové stavbě bude obtížné,“ uvedla mluvčí Technické správy komunikací Lišková s tím, že jde o kuriozitu. Správně měli »kapličku« odstranit filmaři. Pokud nikomu nepřekáží a nikdo si nestěžuje, správci komunikací nejsou oprávnění kontrolovat, zda je rozvaděč funkční, nebo ne.

Airbagy nevymysleli

V současnosti jsou běžná věc, před čtyřiceti lety šlo ale o žhavou novinku. Dokonce se někteří diváci domnívali, že scenáristické duo Smoljak-Svěrák airbagy přímo vymysleli. Ve skutečnosti si je nechal v roce 1952 patentovat Američan John W. Hetrick. První sériově vyráběný vůz vybavený airbagy sjel z výrobní linky v roce 1972. Šlo Chevrolet Impala. Autoři filmu o nich ale jen četli jako o zajímavosti. „My si je jen představovali, já nikdy neviděl airbag v akci. Naštěstí,“ popsal před lety v rozhovoru pro Aha! Ladislav Smoljak.

Tchyně ve filmu

Skuteční obyvatelé domu ve filmu vidět nebyli, ovšem s jednou výjimkou. Pamatujete si starší paní v černém, která mířila na hřbitov a kvůli plašiči veverek inženýra Severína ji srazil cyklista? „To je maminka manžela. Komparzistka, která ji měla hrát, onemocněla. Tak požádali tchyni a zůstala nám takhle zvěčněná,“ říká Jana Lacinová.

Skutečný zlepšovák

V legendární komedii si zahrál i interiér domu, nejen jeho výjezd z garáže. Během návštěvy Knotka ukazuje inženýr Severín i další zlepšováky. Tak třeba trubky na terase, kde mu slunce ohřívá vodu. Nejde o výmysl scenáristů, ale o skutečný zlepšovák, který majitelé domu sestrojili a používali. „S manželem jsme oba strojaři, on je navíc velmi prakticky založený,“ usmívá se Jana Lacinová. 

Vlak z Vizovic

Scéna s legendárním osobním vlakem z Vizovic, který inženýru Severínovi přiveze slivovici, se nenatáčela ve studiu, ale přímo ve vile rodiny Lacinovy. „Ve skutečnosti seděli herci mezi dveřmi, které filmaři zakryli, aby to vypadalo, že je tam zeď,“ prozrazuje seniorka.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.