Chřipka: Ročně si vyžádá stovky obětí na životech

Chřipka si v České republice ročně vyžádá stovky lidských životů. Nejen věk pacienta je přitom faktorem, který negativně ovlivňuje průběh onemocnění. Pro tyto skupiny lidí je chřipka zvlášť nebezpečná bez ohledu na rok narození.
LIDÉ S ONEMOCNĚNÍM SRDCE
Při kardiovaskulárních onemocněních může špatné proudění a městnání krve v cévách způsobit, že je část tekutin vytlačena mimo cévní řečiště a začne se hromadit v plicích nebo jiných částech těla. Více tekutiny v plicích ztěžuje odstraňování viru chřipky. Lidé s onemocněním srdce jsou vystaveni vyššímu riziku závažných infekcí, např. zápalu plic. Během několika týdnů po chřipce je riziko infarktu dvojnásobné.
DIABETICI
Diabetes mění hladinu cukru v krvi, což ovlivňuje imunitní systém a zvyšuje náchylnost k infekcím včetně chřipky. Správná životospráva bývá během chřipky významně narušena, což má bezprostřední vliv na kontrolu glykémie. Pacient s diabetem je v obtížné situaci, neboť diabetes zvyšuje riziko onemocnění chřipkou a zároveň chřipka může zhoršit diabetes, a to až do stadia vyžadujícího akutní hospitalizaci.
ASTMATICI
Chřipka představuje zvýšené riziko pro jedince s dýchacími obtížemi. Do vysoce rizikové skupiny spadají lidé s astmatem nebo chronickou bronchitidou. Lidé trpící astmatem jsou k chřipce náchylnější, a to i při řádné léčbě. Dýchací cesty jsou totiž oteklé a citlivější. Astma nutí postižené ke kašli, čímž se v plicích vytváří tekutina. Díky tomu proniká virus hlouběji a snáze se množí, což vede ke zvýšenému riziku dalších infekcí.
TĚHOTNÉ ŽENY
Chřipka může být velmi nebezpečná pro matku i dítě v průběhu celého těhotenství. Imunitní systém prochází změnami a riziko nákazy stoupá stejně jako riziko závažných komplikací. Chřipka a její komplikace zvyšují riziko předčasného porodu a potratu.
LIDÉ S OSLABENOU IMUNITOU
Lidé s oslabenou imunitou se nemohou řádně bránit běžným infekcím. Obranná funkce je snížena a chřipka ji může snáze překonat a způsobit těžký průběh onemocnění. Snáze také vznikají opakované nebo dlouhodobé infekce. Mezi vysoce rizikové skupiny patří pacienti s chemoterapií nebo pacienti s dlouhodobou léčbou kortikoidy. I když je účinnost očkování při oslabené imunitě omezená, je možnou prevencí chřipky.
VOLEJTE POMOC!
Senioři, malé děti a všichni, kteří mají vážnější chronické onemocnění (nemoci srdce, plic, oběhu, ledvin, cukrovku, poruchu imunity, nádor, neurologické nebo krevní onemocnění apod.), by se raději měli nechat vyšetřit už na začátku onemocnění. V případě prudkého průběhu s varovnými příznaky (dušnost, poruchy vědomí, ztuhnutí šíje, vyrážka nebo krvácivé projevy na kůži apod.) je nutné vyhledat okamžité ošetření – volat linku 155.