Dohra výbuchu v Hamru na Jezeře: 6 sanitek mimo provoz

Sanitky, které byly při zásahu u výbuchu v Hamru na Jezeře kontaminovány nebezpečnými chemikáliemi, se zatím nevrátily do provozu. Zda při jejich použití nehrozí nebezpečí, musí totiž nejdříve potvrdit experti.
Sanitky a záchranářské vybavení dekontaminovali chemici liberecké vojenské jednotky bezprostředně po zásahu. Ze záchranářského vybavení také odebrali vzorky a provedli jejich analýzu.
Hasiči dál mlčí
Výsledky jejich měření vedly krajského hygienika Vladimíra Valentu k nařízení mimořádných prohlídek všech zasahujících, ale i zdravotníků, kteří přišli do styku s pacienty a záchranáři. V jakých koncentracích ale naměřili hasiči nebezpečné látky jako sirovodík, kyselinu sírovou, chlor nebo dimetylsulfid, odmítají říci. „Na místě zásahu a v jeho okolí prováděl HZS ČR měření nebezpečných látek a k tomuto měření byla na místo povolána i speciální chemická laboratoř HZS ČR. Naměřené látky, jejich hodnoty i místa zjištění jsou dále předmětem prověřování Policií ČR. Z tohoto důvodu není možné se nyní k této věci blíže vyjádřit,“ konstatovala mluvčí libereckých hasičů Lucie Hložková.
Prošetřují zásah
Případ prověřuje policie, která se nezabývá už pouze příčinami výbuchu, ale i následným zásahem. „Případ prověřujeme pro obecné ohrožení z nedbalosti,“ uvedla mluvčí policie Ivana Baláková. Vlastní šetření provádí i speciální komise ministerstva vnitra.
Výbuch ve firmě na likvidaci odpadů
Při výbuchu ve společnosti Purum se 19. listopadu zranilo osm lidí a jeden člověk zemřel. Na vyšetření kvůli možné kontaminaci muselo jít 23 záchranářů, 28 policistů, zhruba 140 civilistů z řad zdravotníků v nemocnicích a neznámý počet hasičů. Zdravotníci a policisté po zásahu přiznali zdravotní problémy. Hasiči podle své mluvčí žádné nemají.
Dříve se zde těžil uran
Areál společnosti Purum, kde nastal výbuch v odpadní jímce za zatím nejasných okolností, se nachází v Hamru na Jezeře, kde se v minulosti těžil uran. Nedaleko je také podnik Diamo, který realizuje zahlazování následků hornické činnosti po těžbě uranu, rud a části uhelného hornictví v České republice. V rámci dekontaminace provedli vojáci také měření radioaktivity, ale s negativním výsledkem.