Tragická nehoda u Nitry: Řidiče autobusu oslavují jako hrdinu | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 1. června 2023

Svátek slaví Laura, zítra Jarmil

Tragická nehoda u Nitry: Řidiče autobusu oslavují jako hrdinu

Tragická dopravní nehoda u slovenské Nitry: Autobus se srazil s náklaďákem.
Tragická dopravní nehoda u slovenské Nitry: Autobus se srazil s náklaďákem. (HaZZ)

Ještě začátkem týdne mohl říkat, že má najeto přes 2,5 milionu kilometru bez nehod. Ve středu se to ale změnilo. U Nitry mu totiž zkřížil cestu zeminou plně naložený náklaďák Iveco a jemu za zády zemřelo 12 pasažérů. I přesto ale slovenská média píší o řidiči příměstského autobusu oslavují jako hrdinu. Nebýt jeho pohotové reakce, mrtvých mohlo být daleko více!

Loni získal vyznamenání za 2,5 milionu kilometru za volantem autobusu bez nehody. „Zřejmě i to vedlo k pohotové reakci, když se snažil vyhnout střetu s nákladním autem. Bohužel, úplně srážce zabránit nedokázal,“ sdělila Novému času Petra Helecz, ředitelka pro obchod a komunikaci společnosti Arriva, pro kterou řidič pracuje. I podle odborníka mu mohou cestující, kteří nehodu přežili, děkovat za své životy. „Do poslední chvíle uhýbal,“ říká Gustáv Kasanický z Ústavu soudního inženýrství Žilinské univerzity, který byl přizván na místo tragédie.

Vyšetřování nehody sice ještě nějakou dobu potrvá, on už ale má po obhlídce místa nehody vcelku jasno: „Já si myslím, že to zmírnil. Bohužel jen způlky, přesto zmírnil.“ Na vině tragické nehody je podle všeho přetížený náklaďák. Svědci hovoří o tom, že se začal najednou kymácet (možná kvůli defektu pravé přední gumy) až přejel do protisměru, kde smetl uhýbající autobus. „Na korbě měl naložených 13,7 tun materiálu, přičemž povolených je 14 tun,“ hájí se ale pracovník kamenolomu v Žiranoch, odkud iveco jelo. Co přesně se v osudný den stalo, objasní až expertíza. Její výsledky prý budou známy na přelomu ledna a února.

Státní smutek
Památku 12 obětí středeční tragédie si včera Slovensko připomnělo státním smutkem. Mrtvé uctili i prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Peter Pellegrini, kteří společně zapálili svíčky. „Je to mimořádně smutná událost, nemluvě o tom, že zemřely děti,“ řekla novinářům Čaputová.

Na Slovensku se srazil autobus  s náklaďákem:

Video se připravuje ...Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.