Bubo bubo již houká na Libavé | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 30. března 2023

Svátek slaví Arnošt, zítra Kvido

Bubo bubo již houká na Libavé

Dospělý samec budí značný respekt.   Mláďata výra velkého se vylíhla v ostravské zoo v květnu.   Před vypuštěním dostali vysílačky.
Dospělý samec budí značný respekt. Mláďata výra velkého se vylíhla v ostravské zoo v květnu. Před vypuštěním dostali vysílačky. (Foto Zoo Ostrava, Profimedia.cz)

Král noci musí umět dokonale neslyšně létat, a hlavně lovit. Umělý odchov a vypuštění do přírody výra velkého, jehož latinské jméno Bubo bubo zná ze školy snad každý, se zdál nemožný. Chovatelům v záchranné stanici v Bartošovicích na Novojičínsku se to poprvé v Česku podařilo.

Chovný pár s mláďaty přesunula do Bartošovic ostravská zoologická zahrada, kde se tři výři začátkem května vylíhli. Ve zdejší velké adaptační kleci měli rodiče dost prostoru na výchovu. Malí výři se učili létat a lovit. „Příprava mláďat na vypuštění byla náročná, u velkých ptáků to vždy trvá delší dobu než u menších druhů. Mláďata výrů jsou ve volné přírodě závislá na rodičích řadu týdnů, kdy se učí osamostatnění,“ vysvětlil vedoucí bartošovické stanice Petr Orel. 


Hůůůu, hůůůu – typický hlas jejich odchovanců se už ozývá v bývalém vojenském prostoru na Libavé. „Po dvou měsících byli připraveni, okroužkováni a vybaveni vysílačkami, díky kterým můžeme denně pozorovat jejich pohyb a jak si zvykají na nový prostor,“ řekla zooložka ostravské zoo Adéla Obračajová.


Smrt elektrickým proudem


Pracovníci ostravské zoo se díky vysílačkám dozvěděli, že jedno z mláďat krátce po pobytu ve volné přírodě zabila elektřina, když se usadilo na sloupu elektrického vedení. „Tělo jsme našli právě díky vysílačce. Bohužel ne všechny sloupy jsou zabezpečené, aby si na ně ptáci nesedali. Je to jedna z největších nástrah volně vypuštěných ptáků,“ řekla mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.


Největší sova Evropy


Výr velký je největší sova Evropy. Hmotnost samce se pohybuje mezi 1750 až 4200 g. V České republice hnízdí hlavně ve středních polohách, loví hraboše, potkany, zajíce, ježky, bažanty, ale i některé dravce a sovy. 


Víte, že...


...začátkem 20. století byl výr velký v Česku téměř vyhuben, nyní jeho stavy rostou?


Stovky ptáků na svobodě


Zoo v Ostravě od roku 1995 poskytla více než šest stovek odchovaných mláďat ptáků pro vypuštění do volné přírody. Pomáhá tím posilovat divokou populaci těchto druhů. Pravidelně vypouští sovy pálené a sýčky obecné, nyní poprvé i výry velké. Ty chová od roku 1971. První mládě se tam vylíhlo o deset let později, v roce 1982, a v roce1986 se podařilo vypiplat po dvou mláďatech. Pak chov pokračoval bez odchovů. Až v roce 2017 se vylíhla dvě mláďata a v letošním roce dokonce tři.

Dospělý samec budí značný respekt. Mláďata výra velkého se vylíhla v ostravské zoo v květnu. Před vypuštěním dostali vysílačky.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.