Hrozivé varování odborníků: Chřipka se rozšíří za 36 hodin…a zabije 80 milionů lidí! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 29. května 2024

Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand

Hrozivé varování odborníků: Chřipka se rozšíří za 36 hodin…a zabije 80 milionů lidí!

Chřipka by zabíjela napříč všemi kontinenty.
Chřipka by zabíjela napříč všemi kontinenty.  (Foto ara)

Více než 50 milionů lidí zahubila před sto lety pandemie chřipky. Zpráva »Svět v ohrožení«, vypracovaná špičkovými odborníky, nyní tvrdí, že smrtící nebezpečí se může kdykoliv opakovat. Tentokrát by však zemřelo až 80 milionů obyvatel napříč všemi obydlenými kontinenty!

S množstvím lidí, kteří denně cestují letecky po celém světě, by se podle zprávy citované deníkem Daily Mail mohlo ohnisko nákazy rozšířit vzduchem za méně než 36 hodin! „Mezi různými kontinenty cestuje v současnosti nejvíce lidí v celé historii lidstva. A také nejrychleji. Do 24 hodin se můžete dostat i do velmi odlehlých míst naší planety,“ říká epidemiolog Rastislav Maďar. Globální pandemie v takovém měřítku by byla podle vědců katastrofální a vyvolala by rozsáhlou katastrofu, nestabilitu a nejistotu. V případě pandemie by se totálně zhroutilo mnoho národních zdravotnických systémů, především v zemích zmítaných chudobou.

Stát pálí léky za miliardu

Léky Tamiflu a Relenza likviduje v současné době ministerstvo zdravotnictví. Stát je koupil přes 12 500 balení za zhruba miliardu korun před patnácti lety, když se objevila pandemie ptačí chřipky. Nakonec se jich použilo jen nepatrné množství. Léky jsou nyní na vyhození, protože mají prošlou lhůtu. „Nakoupily se proto, jelikož se jednalo o mimořádnou situaci. Obavy ale nejsou na místě. Správa státních hmotných rezerv má pro případ potřeby léky k dispozici,“ potvrdila včera Aha! mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

Přečtěte si
tleskapoud
20. 9. 2019 • 18:12

80 milionů mrtvých při 7,5 miliardách obyvatel Země? Naprosto zanedbatelné číslo...

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.