Akumulátory mohou vybuchnout!

Nabíjíte elektronické cigarety? Pozor na ně! Muži z Ostravy vybuchl akumulátor z e-cigarety a popálil ho. Byt mu před ohnivou zkázou zachránili hasiči. Podle nich za nehodu zřejmě mohla závada na akumulátoru.
Elektrokola, mobily, elektronické cigarety, aku nářadí... Tam všude se používají lithiové akumulátory. Hasiči ale varují před velikým rizikem. Množí se případy požárů a popálenin kvůli explodujícím akumulátorům. „Jsou běžnou součástí našich životů, ale málokdo si uvědomuje nebezpečí, které hrozí,“ varuje hasič Petr Holub.
Škody za stovky tisíc
Užívání poškozených či výrobcem neschválených baterií, akumulátorů nebo nabíječek je podle expertů velkým rizikem. „V domě v Ostravě nabíjeli aku-vrtačku. Zařízení explodovalo a následný požár se rychle šířil, škoda nakonec byla 200 tisíc,“ uvedl hasič. Případů je mnohem víc. „Muže doma popálila exploze při nabíjení elektronické cigarety. Nebo v zastavárně nabíjeli elektrokolo a vznikl požár, který způsobil paseku za desítky tisíc,“ uvedl příklady nehod Petr Holub.
Hledají alternativy
Výrobci o riziku vědí a zákazníky vyzývají, aby dodržovali přísné bezpečnostní zásady. Zárověň se stále k lithiovým bateriím hledají použitelné alternativy. Očekává se ale, že v nejbližších letech se bude ve výrobcích lithium dál používat. Oproti jiným materiálům je totiž dostupnější a hlavně levnější.
Na tohle si dejte POZOR?
➤ Poškozený akumulátor nikdy nenabíjejte!
➤ Poškozenou nabíječku nikdy nepoužívejte!
➤ Jdete-li pryč od nabíjení, vypojte nabíječku či akumulátor. Nenechávejte je nabíjet bez dozoru!
➤ Nezkracujte ani nepřetahujte nabíjení. Nabíjejte dle pokynů výrobce!
➤ Používejte originální nabíječky schválené výrobcem!
Mohlo za to poškození?
Co se stalo při výbuchu akumulátoru u e-cigarety? „Oheň se po explozi rychle rozšířil, ale naštěstí byl i stejně rychle zlikvidován,“ řekl Holub. Škoda se díky pomoci hasičů vyšplhala na desítky tisíc korun. Na vině bylo pravděpodobně mechanické poškození akumulátoru. „Někdy stačí jen drobné narušení obalu a může být problém. Známe případy i statisícových škod. Podstatné je dodržovat při nabíjení bezpečnostní zásady,“ uzavřel Petr Holub.
Co dělat, když to...
V případě, že při nabíjení dojde k požáru, odpojte přívod elektrické energie do nabíječky a nabíjeného akumulátoru vytáhnutím přívodní šňůry ze zásuvky, případně shozením jističe zásuvkového obvodu. Pokuste se, pokud je to možné, požár uhasit. Zavolejte vždy hasiče na lince 150 či 112
První pomoc při popálení
Ošetřete popáleniny pomocí chlazení, např. ručníkem namočeným do studené vody. Co nejdříve vyhledejte lékařské ošetření. Neošetřené popáleniny se mohou výrazně zhoršit a způsobit velké zdravotní komplikace, ve vážných případech i smrt!