Dechberoucí hrozivé fotky: Jak se v Česku loví bouřky | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 25. dubna 2024

Svátek slaví Marek, zítra Oto

Dechberoucí hrozivé fotky: Jak se v Česku loví bouřky

Robin v akci.
Robin v akci. ( Foto Petr Podroužek, Robin Duspara)

Najezdí za nimi ročně tisíce kilometrů, podle předpovědi počasí si vybírá dovolenou, nespí několik dní v kuse, a dokonce se kvůli nim nastěhoval v domě do nejvyššího možného patra, aby měl nejlepší výhled. Robin Duspara (26) podřídil honu na bouřky celý svůj život a kvůli té nejlepší fotce je schopen udělat skoro cokoliv.

Kdo je to vlastně lovec bouřek?
„Jde nám o to, zachytit daný jev a jeho průběh. Lovec bouřek nečeká, až za ním bouřka dorazí, ale jezdí za ní dlouhé trasy. Jiní zase rádi jen pozorují a fotí třeba z balkonu, ze zahrady, mají vyhlídnuté nějaké stanoviště, kam dojedou na kole.“

Kdy jste s tím začal?
„Poprvé jsem za bouřkami vyjel před 11 lety s dědou. Později jsem se začal věnovat i jejich předpovědím. Stal jsem se jedním ze zakladatelů skupiny nadšenců a později neziskové organizace Czech Thunderstorm Research Association.“

Cení se více vyfocení bouřkových mraků, nebo blesků?
„Každý to má nastavené jinak. Za tmy focené blesky je nasnímat v noci nejlehčí. To si dáte foťák na stativ, nastavíte samospoušť, 30vteřinovou expozici a cvaká to pořád dokola. U toho si můžete v pohodě vypít kávu. Ony se do foťáků blesky nachytají. Já vyrážím za strukturami a jevy bouřek. Třeba za trombou, tedy vírem, nebo tornády. Sleduji, jak takové situace ovlivňuje vítr a kroupy. Jsou tací, kteří mezi sebou doslova závodí o to, kdo má lépe upravenou fotku. Spíše jde o sběrače »lajků«, musí mít na Facebooku co nejvíce srdíček a palců. Já upravuji pouze kontrast, aby snímek vypadal co nejpřirozeněji.“



Takže tak vznikají ty dechberoucí fotky.
„Ale samotné nahánění mraků tak romantické není. Chce to zdravý úsudek a velkou trpělivost. Můžete na bouřku čekat i tři hodiny na benzince. Jezdit sem a tam, to si člověk kolikrát připadá jako nějaký kurýr. Máme svoje projekty, ale i spolupracujeme na mezinárodních. Například s Ústavem jaderné fyziky Akademie věd na výzkumu kosmického záření, radiace v blízkosti blesků a bouřkových oblaků. Jako prognostik navádím jejich pracovníky do bouřek.“

Jak dlouho dopředu dokážete úspěšně předpovědět bouřky?
„Týden dopředu poznáme, že asi něco přijde. Tři dny před bouřkou víme, jak bude silná a kde se vyskytne. Máme svoji experimentální předpověď, zpracováváme mapy a sledujeme družicové snímky. Provozoval jsem v Úvalech i meteostanici, kterou jsem daroval městu. Už jsem na to neměl čas.“

Celý rozhovor najdete v tištěném vydání Nedělního AHA!.

 

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.