Ministerstvo životního prostředí: Bioplast je horší než plast z ropy!

Snažíte se chránit přírodu? Pak pozor! Bioplasty vyrobené z kukuřičného škrobu nebo z kyseliny polymléčné mohou představovat pro životní prostředí větší hrozbu než běžný plast vyrobený z ropy!
„Bioplasty neumíme recyklovat. Nepatří do žluté popelnice, ale ani se úplně nerozpadnou. Nepatří tedy ani do hnědé popelnice na bioodpad. Jediné, co se s nimi dá udělat, je hodit je do černé popelnice na komunální odpad a nechat spálit,“ uvedl Vladislav Smrž z ministerstva životního prostředí.
Řešením jsou podle úřadu opakovatelně použitelné plasty, například v podobě zálohovatelných kelímků. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch k tomu řekl, že se mnoho provozovatelů restaurací a bister brání užívat opakovaně použitelné plasty z hygienických důvodů. To ale prý není problém a legislativa tomu nebrání.
Bio se rozkládá na jed!
Vědci z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR pět let zkoumali rozklad bioplastových pytlů a lahví a zjistili, že se plasty z modifikovaných škrobů samy nerozpadají a některé z nich do půdy uvolňují chemikálie a ftaláty. Podle vědců se tyto plasty mohou rozložit v kompostu jen tehdy, když se dokonale rozstříhají a kompost zahřeje na více než 60 °C.
Kompost není řešení
„Na kompostování jednoho kilogramu bioplastu je potřeba řádově více než desetinásobné množství kompostu. Navíc většinou obsahují vázaný uhlík, a proto je pro kompostování potřeba dodávat další živiny jako dusík a fosfor,“ doplnil Jiří Kučerík, ředitel Ústavu chemie technologie ochrany životního prostředí v Brně.