Bakelit máme už 110 let: Materiál, který začal dobu plastovou | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 30. března 2023

Svátek slaví Arnošt, zítra Kvido

Bakelit máme už 110 let: Materiál, který začal dobu plastovou

Baekelanda zařadil magazín Time mezi 100 nejvýznamnějších vědců a myslitelů 20. století.
Baekelanda zařadil magazín Time mezi 100 nejvýznamnějších vědců a myslitelů 20. století. (Foto Aha! – Tonda Tran a Profimedia.cz,)

Když belgicko-americký chemik Leo Baekeland (†80) přesně před 110 lety, tedy 5. února 1909, představil světu první syntetický plast, nejspíš netušil, že tím změní svět. Bakelit totiž způsobil revoluci v průmyslu a započal dobu plastovou.

Rodák z Gentu začal v roce 1907 experimentovat s fenolem, který byl do té doby jen odpadním materiálem při destilaci kamenného uhlí a nikdo o něj logicky nestál. Baekeland však zjistil, že při sloučení s formaldehydem reaguje vznikem tuhého kondenzátu – syntetické pryskyřice.

Rychle se ujal

Ta byla snadno tvarovatelná, zároveň však po ochlazení a vytvrzení odolná vůči mechanickému poškození, teplu i kyselinám. Na světě byl bakelit, jehož název je spojením vynálezcova příjmení (Baekeland) a řeckého výrazu pro kámen (lithos). Jelikož přišel v době, kdy svět hledal kvalitní a levný izolant pro elektrotechnický průmysl, ujal se okamžitě. Stal se vůbec první průmyslově vyráběnou umělou hmotou a už ve 30. letech minulého století existovalo jen v Německu přes 100 výrobců předmětů z bakelitu. Rolls-Royce z něj dokonce vyráběl knoflíky rychlostních pák pro své vozy!

Vydržel dodnes

V roce 1944, kdy Baekeland zemřel, činila světová produkce bakelitu 175 tisíc tun ročně a používala se na výrobu více než 15 tisíc různých předmětů! Byť je v dnešní době už překonán jinými plasty a kompozitovými materiály, ještě nedávno byly předměty z bakelitu součástí téměř všech oblastí našeho každodenního života. Od elektroinstalačních materiálů přes telefony až třeba po bižuterii.

Chyba u trabantu!

Bakelit býval dlouho synonymem pro veškeré plasty. I proto se legendárnímu trabantu říkalo bakeliťák, byť jeho karoserie byla z jiného materiálu – z duroplastu.

Víte, že...

...chemický název bakelitu je polyoxybenzylmethylenglycolanhydrid?

I tohle se z něj vyrábělo

Telefony
Elektroinstalační materiál
Zásuvky
Vypínače
Kuchyňské přístroje
Fény
Holicí strojky
Lampy
Bižuterie
Talíře
Kancelářské potřeby
Foťáky
Rádia
Vysavače
HračkyPřečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.