Bakelit máme už 110 let: Materiál, který začal dobu plastovou

Když belgicko-americký chemik Leo Baekeland (†80) přesně před 110 lety, tedy 5. února 1909, představil světu první syntetický plast, nejspíš netušil, že tím změní svět. Bakelit totiž způsobil revoluci v průmyslu a započal dobu plastovou.
Rodák z Gentu začal v roce 1907 experimentovat s fenolem, který byl do té doby jen odpadním materiálem při destilaci kamenného uhlí a nikdo o něj logicky nestál. Baekeland však zjistil, že při sloučení s formaldehydem reaguje vznikem tuhého kondenzátu – syntetické pryskyřice.
Rychle se ujal
Ta byla snadno tvarovatelná, zároveň však po ochlazení a vytvrzení odolná vůči mechanickému poškození, teplu i kyselinám. Na světě byl bakelit, jehož název je spojením vynálezcova příjmení (Baekeland) a řeckého výrazu pro kámen (lithos). Jelikož přišel v době, kdy svět hledal kvalitní a levný izolant pro elektrotechnický průmysl, ujal se okamžitě. Stal se vůbec první průmyslově vyráběnou umělou hmotou a už ve 30. letech minulého století existovalo jen v Německu přes 100 výrobců předmětů z bakelitu. Rolls-Royce z něj dokonce vyráběl knoflíky rychlostních pák pro své vozy!
Vydržel dodnes
V roce 1944, kdy Baekeland zemřel, činila světová produkce bakelitu 175 tisíc tun ročně a používala se na výrobu více než 15 tisíc různých předmětů! Byť je v dnešní době už překonán jinými plasty a kompozitovými materiály, ještě nedávno byly předměty z bakelitu součástí téměř všech oblastí našeho každodenního života. Od elektroinstalačních materiálů přes telefony až třeba po bižuterii.
Chyba u trabantu!
Bakelit býval dlouho synonymem pro veškeré plasty. I proto se legendárnímu trabantu říkalo bakeliťák, byť jeho karoserie byla z jiného materiálu – z duroplastu.
Víte, že...
...chemický název bakelitu je polyoxybenzylmethylenglycolanhydrid?
I tohle se z něj vyrábělo
Telefony
Elektroinstalační materiál
Zásuvky
Vypínače
Kuchyňské přístroje
Fény
Holicí strojky
Lampy
Bižuterie
Talíře
Kancelářské potřeby
Foťáky
Rádia
Vysavače
Hračky