6500 Kč pro poslance: Kdo si ještě přilepší? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 16. července 2024

Svátek slaví Luboš, zítra Martina

6500 Kč pro poslance: Kdo si ještě přilepší?

Sněmovna.
Sněmovna. (Foto Aha! – David Malík)

Nedůstojná tahanice o to, zda si zákonodárci zvýší platy víc anebo méně, je u konce. Prezident Miloš Zeman (74) podepsal novelu, která jim přisuzuje nižší »nášup«. A sám se tím připravil o bezmála 30 tisíc měsíčně. 

Prezidentův podpis se očekával. Už dříve se totiž o politicích, kteří si chtějí přilepšit víc, vyjádřil jako o »nenažrancích«. Zeman přitom novelu stvrdil jen dva dny poté, kdy se jí zabýval Senát. Ten nakonec na sněmovní verzi nic nezměnil a nižší růst platů vrcholných politiků tím dostal zelenou. Bylo totiž třeba, aby novela vstoupila v platnost do Nového roku. Jinak by příjmy ústavních činitelů vzrostly nikoliv o 9, nýbrž o celých 20 procent! Řadový zákonodárce by si tak polepšil o 14 700 korun, zatímco nyní se musí spokojit s nárůstem 6500 korun.Však také poslanci nechali návrh na nižší zvýšení svých platů několik měsíců ležet ve Sněmovně u ledu a tiše doufali, že se projednání už nestihne a získají tak podstatně vyšší platy. Pod tlakem nakonec na mimořádné schůzi v listopadu novelu poslali do Senátu. Tady se před projednáváním také odehrálo drama, kdy někteří senátoři chtěli normu vylepšovat, čímž opět hrozilo, že nezačne platit a dvacetiprocentní zvýšení platů by pak bylo doma... Nakonec ale horní komora předlohu poslala beze změn na Hrad. A prezident ji včera bleskurychle podepsal, a to má do konce vánočních svátků volno. „I na dovolené pan prezident podepisuje zákony,“ poznamenal suše hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

 

Průměrná mzda roste
Průměrná hrubá měsíční nominální mzda dělala v letošním třetím čtvrtletí 31 516 korun. Meziročně vzrostla o 8,5 %. Procentuální růst tedy zhruba odpovídá i tomu, co dostanou poslanci, senátoři a další (+9 %). Jenže! Oni dostanou peníze navíc každý do jednoho. To na průměrnou mzdu nedosáhnou dvě třetiny lidí. A vysoký růst se týká jen některých odvětví. Medián mezd, který lépe vyjadřuje úroveň odměňování, činil 27 719 korun.

Rozdává se plnými hrstmi: Také oni budou brát víc
*Sestry ve směnném provozu dostanou navíc 5000 korun měsíčně, sanitáři a ostatní nelékařský personál pak na příplatku za to, že pracují ve směnném provozu 2000 korun měsíčně.
* Policisté, hasiči, příslušníci vězeňské služby a vojáci budou mít díky růstu tarifů o 2 % navíc stovky korun. Zvláštní rizikový příplatek vzroste o 6 %. Ve výsledku si policisté v přímé službě přilepší nejméně o 2,5 tisíce korun a výjezdoví hasiči o 3 tisíce korun.
* Učitelům mají platy stoupnout o 15 % a nepedagogickým pracovníkům ve školství o 10 %.
* Civilní zaměstnanci státních zastupitelství si polepší o 15,9 % a soudů o 13,9 %, průměrný plat jim tak stoupne na 30 tisíc korun.
*Ostatní zaměstnance státu čeká růst tarifních platů o 5 %.
*Členům zastupitelstev obcí a krajů včetně hejtmanů, primátorů, starostů a radních vzrostou odměny o 7 %

Jak si polepší od Nového roku

Exposlanec chce 6 milionů
Dělal si zálusk na vládní funkce, ale všechno prý zhatilo jeho trestní stíhání. A protože byl exposlanec za ANO Bronislav Schwarz (52) nakonec osvobozen, žádá teď po státu odškodnění 6 milionů korun. Někdejší šéf mosteckých strážníků byl v roce 2010 obžalován ze zneužití pravomoci a omezování domovní svobody kvůli tomu, že údajně bez povolení vešel do jednoho z bytů, kde se vyráběly drogy. On to označil za nesmysl a pomstu některých jeho nadřízených. Nevinným ho shledala jak policejní inspekce, tak po pěti letech pravomocně i soud. Jestli Schwarz dostane odškodné, o tom rozhodne obvodní soud pro Prahu 2 v lednu.

Na video s Milošem Zemanem se můžete podívat zde:Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.