Mýval a psík mývalovitý se nebezpečně přemnožili: Myslivci je ani střílet nestačí! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 29. května 2024

Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand

Mýval a psík mývalovitý se nebezpečně přemnožili: Myslivci je ani střílet nestačí!

Mýval severní se k nám se dostal přes Německo, kde byl kvůli kožešině uměle vysazen v roce 1934.
Mýval severní se k nám se dostal přes Německo, kde byl kvůli kožešině uměle vysazen v roce 1934. (Foto: scom, ara)

Jsou si sice podobní, ale každý je z jiného kontinentu. A v Česku jsou nepůvodními druhy. Oba, mýval i psík mývalovitý, však jedno společné mají. Především na Hané se přemnožili a tlapku v tlapce decimují přírodu. Úřady už povolily jejich odstřel.

První signály o přemnožených cizokrajných šelmách se na Olomoucku objevily už před pár lety. Přestože šlo o škodnou, mohli mývala a psíka mývalovitého lovit jen myslivečtí hospodáři a členové myslivecké stráže. To však nestačilo.Rychlí predátoři

Ulovit některou z uvedených šelem je velmi obtížné. „Ono je velmi těžké, i když jsou přemnožení, na ně vůbec v lese narazit. Jsou to totiž velmi rychlá zvířata a při své malé velikosti se člověku před očima sotva mihnou,“ prozradila olomoucká zooložka Libuše Veselá. Obě šelmy jsou všežravci a spucují na co přijdou. Na Hané decimují populace drobných zvířat a ptactva. Sami jsou sice oblíbenou pochoutkou pro vlky, lišky a rysy, těchto přirozených nepřátel však ve zdejších lesích je jen minimum.

Vlezou i do města

Před časem zaznamenali pohyb mývalů a psíků mývalovitých dokonce lidé v ulicích Prostějova. Strážníci tehdy přijali řadu hlášení o pohybu těchto šelem. Nikomu se však nepodařilo určit, zda šlo o jeden či oba dva druhy.Masivní odstřel

Prostějovský magistrát nyní povolil neomezený odstřel zmíněných šelem. „Důvodem byl požadavek mysliveckých spolků na regulaci populace mývala severního a psíka mývalovitého a zmírnění jejich negativního působení,“ sdělila Aha! Martina Cetkovská z magistrátu. Odstřelit mývala či psíka mývalovitého může nyní každý, kdo má platný lovecký lístek a oprávnění vykonávat myslivecké právo v konkrétních honitbách. „Je teď tedy mnohonásobně více potenciálních lovců, takže je reálná šance, že se podaří střelit více kusů,“ uvedl jednatel Okresního mysliveckého spolku v Prostějově Jiří Procházka.

Dvě stovky ročně
V Olomouci povolili odstřel zmíněných šelem už před třemi roky. Lovci jich zde každoročně zlikvidují kolem dvou stovek. Podobná situace je i na Jesenicku. V obou těchto okresech přináší odstřel pozvolné snižování populací obou druhů.


Podobní cizinci
Podle zoologů není snadné obě šelmy od sebe rozeznat. „Tato zvířátka jsou si velmi podobná. Co je ovšem důležité, v obou případech jde o nepůvodní druhy, které k nám byly zavlečeny. Mýval z Ameriky, psík mývalovitý z Asie. Oba se ale v našich podmínkách velmi dobře etablovaly,“ uvedla olomoucká zooložka Libuše Veselá.

Psík mývalovitý
*je to šelma psovitá
*domovem je v Indočíně, Číně, Koreji, Japonsku a asijské části Ruska
*je líný si vyhrabávat vlastní nory, proto zabírá nory cizí
*je to jediná psovitá šelma, která se ukládá k zimnímu spánku
*všežravec

Psík mývalovitý se do Česka dostal přes Rusko a Ukrajinu.

Mýval severní
*je šelma medvídkovitá
*domovem je v severní Americe
*je velmi přizpůsobivý, takže pro něj není problém obývat i zalidněná města
*v sídlech si s oblibou dělá hnízda v komínech
*všežravec

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.