BITVA O ČAS! Jaký chceme?

Je čas přestat měnit čas! Tak se rozhodl Brusel. Jenže pak nastal chaos. Některé země Unie jsou spíš pro trvalé zavedení letního času, některé upřednostňují ten přírodní, tedy zimní. Až je možné, že sice přestaneme dvakrát ročně přeřizovat hodinky doma, ale zato bude jiný napříč Evropou. Jak v tom najít smysl? Deník Aha! se zeptal těch oborů, v nichž to lidem může pořádně ovlivnit život.
Hospodářská komora: Střídání času nedává smysl!
„Existence zimního a letního času je přežitkem... navíc nemá reálné opodstatnění. Původní důvod pro zavedení změny času, tj. ekonomické dopady v podobě úspory energií, jsou podle našich analýz nyní zcela marginální. Změna času je naopak spojena s významnými dodatečnými náklady, a to nejen kvůli organizaci práce v podobě zvýšené administrativy. Ve dnech následujících po změnách času také dochází k vyššímu výskytu pracovních úrazů. Dochází i ke snížení produktivity zaměstnanců vlivem nižšího soustředění a únavy. Tyto náklady významně převyšují zmíněné úspory energií. A jelikož ekonomické zdůvodnění stálo za zavedením změny času, mělo by stát i za jeho zrušením.“ (mluvčí Miroslav Diro)
PRO ZIMNÍ ČAS
Český svaz chovatelů masného skotu
Předseda Václav Jungwirth: „Z pohledu zemědělců je lepší zůstat u zimního času. Zejména v létě, když se dělají sklizně, tak čekáme, až sejde rosa, aby to nebylo vlhké. Je to přirozenější pro nás i pro ta zvířata.“
Odborový svaz pracovníků hornictví, geologie a naftovéhu průmyslu
Předseda Jan Sábel: „Myslím si, že vhodnější je astronomický čas, tedy zimní. Světla v létě je docela dost, světlo je do desíti hodin, není žádný problém, jestli bude světlo do devíti hodin a určitě se i lépe vstává, než se budit o hodinu dřív v letním čase. Horníci chodí mimo jiné do práce už na pátou hodinu, to je velmi brzy.“
PRO LETNÍ ČAS
Svaz obchodu a cestovního ruchu
Předseda Tomáš Prouza: „Z našeho pohledu by byl lepší letní čas, více to odpovídá tomu, jak dnes lidé žijí. Vstávají později, jsou déle vzhůru. Zůstat u toho klasického času už dnes nedává moc smyslu, to je model 19. století, kdy se za svítání chodilo na pole.“
Česká unie sportu
Mluvčí Jiří Uhlíř: „Pro sportovce vždy byl, je a bude nejdůležitější čas vítězný. A navíc – sportovci vždy hájili stejná pravidla pro všechny. Důležité je, aby se jednalo o »středoevropský« čas. Tedy takový, jaký mají a budou mít naši soupeři na sever, jih, východ i západ od našich hranic. Je však pravdou, že pokud přejdeme na zimní čas celoročně, zvýší se nároky na energii ve sportovních halách, protože tma bude dřív. To může znamenat pro některé sportovní kluby problém, protože už nyní nemají dostatek peněz na provoz a údržbu hřišť a sportovního majetku.“
PRO ZACHOVÁNÍ STŘÍDÁNÍ ČASU
Agrární komora
Tajemník Jan Doležal: „V době extrémních veder jaké tu panovaly v posledních letech, dává větší smysl začínat s prací dříve a dříve skončit, popřípadě se přes dobu největšího tepla přímému slunci vyhnout a na přímém slunci pracovat opět až v odpoledních hodinách. Většina polních prací s vyšší náročností na pracovní sílu, jako jsou sklizeň či zakládání porostů, probíhá od března do října, tedy v době letního času. Nicméně asi těžko si lze představit, že by v dnešní době začínala pracovní doba v letních měsících kvůli zimnímu času za rozbřesku v 3:00. Naopak často dochází k situacím, kdy je potřeba práci dokončit včas s ohledem na počasí nebo agrotechnické termíny pozdě večer.“
NÁM JE TO JEDNO
Lékařská komora
Mluvčí Michal Sojka: „České zdravotnictví má mnohem větší problémy, jako je personální devastace, takže střídání času je marginálie.“
Dopravci
Mluvčí ČESMAD Martin Felix: „Když už, je pro nás rozhodující, aby v Evropě platil jeden čas, aby to nekomplikovalo dopravu a obchod.“
Svaz pekařů a cukrářů
Ředitel Jaromír Dřízal: „Nás se to příliš netýká.“
Svaz průmyslu a dopravy
Mluvčí Eva Veličková: „My neřešíme, zda by to měl být letní nebo zimní čas, ale v kontextu Evropy je hlavní, aby byl jednotný.“
Společenstvo kominíků ČR
Prezident Jaroslav Schön: „Nás to nijak neomezuje, ani neupřednostňujeme žádný z těch časů. Naopak ráno můžeme dřív pracovat, protože je světlo a zase můžeme dříve končit, protože je dříve tma, takže je to asi jedno. Osobně mám radši zimní čas, lépe se mi vstává.“
Hospodářská komora: Střídání času nedává smysl!
„Existence zimního a letního času je přežitkem... navíc nemá reálné opodstatnění. Původní důvod pro zavedení změny času, tj. ekonomické dopady v podobě úspory energií, jsou podle našich analýz nyní zcela marginální. Změna času je naopak spojena s významnými dodatečnými náklady, a to nejen kvůli organizaci práce v podobě zvýšené administrativy. Ve dnech následujících po změnách času také dochází k vyššímu výskytu pracovních úrazů. Dochází i ke snížení produktivity zaměstnanců vlivem nižšího soustředění a únavy. Tyto náklady významně převyšují zmíněné úspory energií. A jelikož ekonomické zdůvodnění stálo za zavedením změny času, mělo by stát i za jeho zrušením.“