(NEJ)LEPŠÍ VYHLÍDKY Severních Čech! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 10. června 2023

Svátek slaví Gita, zítra Bruno

(NEJ)LEPŠÍ VYHLÍDKY Severních Čech!

Jedlová
Jedlová (Foto: David MALÍK)

Bizarní, tradiční, strašidelné i roztomilé, s milými názvy. Rozhlednová kultura má rozmanité estetické souvislosti. Za starých časů architekt maloval podle šachových figurek, inspiraci hledal na středověkých hradech, majácích na břehu moře, dnes se zase kreslí rozhledny třeba podle hlavy medúzy či batyskafu. Pořád nás ale ohromují, těší a hlavně dávají možnost většího rozhledu.

Jedlová
Místo: hora Jedlová v Lužických horách, cca 3 km jižně od Jiřetína pod Jedlovou.
Výška: 29 m (v nadmořské výšce 774 m n. m., vyhlídka ve výšce 23 m).
Počet schodů: 124
Výstavba: 1891 (rekonstrukce 1993)
Otevřeno: denně od 9 až 20 h (na podzim a v zimě do 18 h).
Vstupné: 20 Kč.
Maják Lužických hor! Nejenže tak vypadá, zvláštností totiž je, že zde skutečně bývala lucerna, jejíž světlo v noci sloužilo jako maják pro celé okolí. Ostatně je odsud skvostný výhled od Sněžky po Klínovec, vidíte i Házmburk, Milešovku a Bezděz. Rozhlednu postavil horský spolek Gebirgsverein a kníže Ferdinand Kinský přispěl restaurací u paty věže. Od roku 1943, kdy z Jedlové odešli poslední obyvatelé, však rozhledna i hostinec chátraly. V 50. letech byly oba objekty uzavřeny, a když se během 60. let zřítilo schodiště rozhledny, byl už výstup na vyhlídku zcela nemožný.

Přes vrchol Jedlové vede důležité evropské rozvodí – voda ze severního svahu odtéká do Baltického moře, zatímco z jižního svahu do Severního moře.

Jako pro řadu jiných rozhleden je nutným zlem i blízkost vysílačů, které nám připomínají, že žijeme ve světě prošpikovaném signály, vlnami a všelijakým neviditelným nepořádkem.

Unikátní je i nedaleká Křížová cesta, která stojí za návštěvu.
Děčínský Sněžník
Místo: stolová hora Děčínský Sněžník, asi 10 km SZ od Děčína.
Výška: 33 m (v nadmořské výšce 717 m n. m., vyhlídka ve výšce 31 m)
Počet schodů: 172 (z toho 20 vstupních kamenných)
Výstavba: 1864
Otevřeno: od dubna do října od 10 do 17 hodin, po zbytek roku podle klimatických podmínek.
Vstupné: 30 a 15 Kč, záloha na klíč, který vydávají dole v bufetu je 100 Kč.
Neogotická věž, která skutečně připomíná šachovou figurku, byla původně postavena za účelem zeměměřických prací. Dohodly se na tom mocnosti Rakousko-Uhersko, Sasko i Prusko. Hrabě Thun, majitel panství, na žádost vídeňské kartografického úřadu nechal vykácet vrchol Sněžníku a nechal postavit na tehdejší dobu architektonický skvost, který ohromil kartografy i turisty. Dodnes je rozhledna nejnavštěvovanější v Ústeckém kraji. Kvůli výstavbě dokonce nechal otevřít nedaleko kamenolom. ZAsi kilometr pod rozhlednou je neméně velkolepá Drážďanská vyhlídka, celý prostor je vyhledávaný i pro příznivé povětří zejména v parných dnech tohoto léta.

Je krásná, majestátná a zajímavostí je, že v roce 1799 sem (tedy ještě před stavbou věže) zavítal císař Josef II.Růženka u Růžové
Místo: Pastevní vrch nad obcí Růžová, 15 km SV od Děčína.
Výška: 6,2 m (v nadmořské výšce 402 m n. m., vyhlídka ve výšce 3,5 m).
Počet schodů: 16
Výstavba: 2018
Otevřeno: volně přístupná, stačí vyšlapat 1km kopec od kostela uprostřed obce
Vstupné: zdarma
Vypadá jako cokoli; od medúzy, přes hlavu potápěče či batyskaf, ale tvůrci uvádějí, že se nechali inspirovat vzhledem malých vojenských bunkrů, jichž se v lesích okolního Českého Švýcarska nachází bezpočet. Zároveň je tohle milé monstrum poctou Janu Kaplickému, jemuž nepovolili realizovat odvážný plán Národní knihovny na pražské Letné v podobě blobu. Pastevní vrch má exponovanou minulost. Za prusko-rakouské války a za napoleonských válek sloužil jako důležitý vojenský bod. Později zde byl vystavěn větrný mlýn. V roce 1868 vyhořel. Dále tu stála turistická chata s vyhlídkovou terasou zvaná Hubertusbaude. Pořádaly se zde taneční zábavy, čile se tu výletovalo. Chata v roce 1932 vyhořela, ale byla obnovena. Po válce tu armáda vztyčila radar, pak dřevěnou hlásku a měla zde ubytovnu. Bylo jasné, že tady něco musí být i nové době a výsledkem je tenhle sympatický betonový strašák za 2,5 milionu. Plánuje se, že obroste břečťanem a zezelená.


Tanečnice
Místo: vrch Tanečnice, cca 3 km západně od Mikulášovic, 20 km západně od Rumburka, 50 km SV od Děčína
Výška: 26 m (v nadmořské výšce 598 m n. m., vyhlídka ve výšce 22 m).
Počet schodů: 137
Výstavba: 1905
Otevřeno: denně od 9 do 21 hodin, za pěkného počasí i déle.
Vstupné: 10 Kč formou pohlednice.
Rozhledna, která se nejvíce podobá majáku, měla tři dřevěné předchůdkyně. Ve 30. letech 19. století vyměřovací věž, pak členové mikulášovického Okrašlovacího a horského spolku postavili v roce 1885 skutečnou rozhlednu, kterou ale po roce strhla vichřice. O rok později zbudovali novou rozhlednu, kde se na vyhlídku stoupalo po lanových žebřících. Také ji v roce 1903 smetl vichr. S podporou hraběte Františka Václava Salma z Reifferscheidtu vyrostla o dva roky později tahle krasavice, podobně jako řada jiných, pojmenována po říšském kancléři Bismarckovi (další stojí u Chebu a u Aše). Z vrcholu je nádherný výhled na Saské Švýcarsko, České středohoří, Lužické hory, Krušné hory i Krkonoše.

Pod Tanečnicí byl nalezen pramen pitné vody, a tak zde byla vykopána 25 m hluboká studna.

Vrch byl pojmenován podle pověsti, v níž se praví, že sem chodívala tančit a svádět myslivce překrásná mladá dívka – tanečnice. Název Tanečnice ale vznikl zkomolením názvu »Tannenplan« (Jedlová planina).

Zajímavostí Mikulášovic je také budova bývalé hvězdárny z období první republiky. A dále trojboká barokní kaple Nejsvětější Trojice, postavená z pískovcových kvádrů.


Na Stráži
(naproti hradu Sloup v Čechách)
Místo: 1 km jižně od Sloupu v Čechách, cca 8 km severovýchodně od České Lípy.
Výška: 33 m (v nadmořské výšce 357 m n. m., vyhlídka ve výšce 26 m).
Počet schodů: 150
Výstavba: 2011
Otevřeno: květen až září od 10 do 17 h, duben a říjen jen o víkendech.
Vstupné: 20 Kč, děti pod 1 m zdarma.
Je odsud skvělý výhled na protější hrad Sloup a dále na Lužické hory. Základem je tubus mobilního operátora opláštěný smrkovými prkny, takže rozhledna působí elegantně a na zalesněné vyhlídce i přirozeně. Své označení rozhledna získala podle stanoviště, které zde v průběhu třicetileté války zřídili Švédové. Obliba místa vzrostla po roce 1933, kdy zde byla vystavěna dřevěná turistická chata Wachsteinbaude. V průběhu 90. let minulého století byla ale opuštěna a pak dvakrát vyhořela. Nyní je zde nový penzion.
Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.