Matka Filípka Němce: Učitelé mi přizabili syna, vyhráli jsme odškodné, ale... Těch 15 milionů už nedostaneme! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 30. června 2022

Svátek slaví Šárka, zítra Jaroslava

Matka Filípka Němce: Učitelé mi přizabili syna, vyhráli jsme odškodné, ale... Těch 15 milionů už nedostaneme!

Matka Filipa marně čeká na peníze na léčbu svého dítěte.
Matka Filipa marně čeká na peníze na léčbu svého dítěte.

CIZKRAJOV – Jako v začarovaném kruhu si připadá Martina Němcová z Cizkrajova na Jindřichohradecku. Syn Filip (12) se před čtyřmi lety kvůli lehkomyslnosti učitelů na školním výletě téměř utopil a od té doby je odkázán na cizí pomoc.


Nemají na operaci

Od soudu sice dostal odškodné patnáct milionů korun, ale tento nárok se ukázal jako bezcenný. Není totiž nikdo, kdo by peníze zaplatil...

Soud v červnu znovu potvrdil původní rozsudek, že postižení Filipa je natolik vážné, že si peníze zaslouží. Vyzval viníka, tedy školu v Cizkrajově, aby částku zaplatil. Jenže škola na konci června zanikla a Němcovi od rozsudku neviděli ani korunu!
„Nejenže se setkáváme s nepochopitelnou lidskou závistí, ale tento stát nedává žádnou možnost, aby kdokoliv, kdo vysoudí odškodnění, je okamžitě dostal,“ naříká maminka Filipa Martina Němcová. Minulý měsíc navštívila rodinu i obec ministryně školství Dana Kuchtová a po její návštěvě se zdálo, že problém je vyřešený. Padl návrh, aby se o částku podělil Jihočeský kraj, ministerstva školství a financí a obec. Té dokonce Němcová ohleduplně nabídla formu splátek. Kompromis se zdál nejlepší ze všech návrhů – výsledek ale žádný. Krajský hejtman je proti. „Je důležité té rodině pomoct. Paní ministryně dohodla ale něco, o čem dopředu neví, zda je to reálné splnit. V možnostech obce není vyplatit čtyři či pět milionů. Je to pro ni likvidační,“ říká hejtman Jan Zahradník. Kraj se zřejmě chce vyhnout vyplacení peněz Filipovi.

„Kraj se nechal slyšet, že žalovaný nebyl on, ale škola. Ta zanikla, a tak vlastně i viník zanikl, a proč by měl tedy kraj něco platit,“ prozradil jeden z úředníků ministerstva školství. Maminka Filipa se tak neustále potýká s osudem. Dvojice učitelů, která měla na žáky dohlížet, sice dostala trest, ale odpovědnost žádný z nich neuznal. Odškodnění vyplatit nemuseli a jediný, kdo je na tom špatně, je Filip a jeho rodiče. „Měsíčně stojí péče o Filipa přes třicet tisíc korun. Teď ho čeká transplantace kmenových buněk, která bude stát zhruba milion a půl. Nemáme na to. A i když máme v ruce rozsudek, že na peníze má Filípek nárok, můžeme si ten papír tak leda nechat zarámovat. Přestávám věřit, že žijeme v právním státě,“ dodává se slzami v očích matka Filipa.

Filípkův osud

Na konci června 2003 vyrazil tehdy osmiletý Filip na školní výlet spojený s koupáním ve vodní nádrži v Jemnici. A právě zde vinou nepozornosti učitelů málem utonul. Pod vodou byl až dvacet minut. Vrtulník ho přepravil do brněnské nemocnice, kde bojoval o život. Po pěti dnech si jeho rodiče vyslechli hrozný ortel: Filip má těžce poškozený mozek, zůstane ležící a nebude už nikdy vnímat...


Autor: (mp)
Foto pro Aha! – Martin Průša

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.