Petra (†42) v Egyptě zabilo obří kousnutí. Odborníci už ví, jaký žralok ho zabil | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 11. srpna 2022

Svátek slaví Zuzana, zítra Klára

Petra (†42) v Egyptě zabilo obří kousnutí. Odborníci už ví, jaký žralok ho zabil

Žralok tygří není co se potravy týká náročný. V dospělosti napadá i velryby – keporkaky či plejtváky obrovské.
Žralok tygří není co se potravy týká náročný. V dospělosti napadá i velryby – keporkaky či plejtváky obrovské. (Foto ara)

Na těle měl obrovské, 40centimetrové kousnutí. Odborníci podle něj usuzují, že Čecha Petra (†42) zabil v Egyptě žralok tygří. Jeden z nejagresivnějších druhů žraloků, který dorůstá délky i přes pět metrů a může vážit 900 kilo! Jakýkoli boj táty dvou holčiček by byl marný, turista neměl šanci.

„Nemáme fotografii, nemáme svědectví, ani jediný zub. Rozměr kousnutí byl ale strašně veliký – 40 centimetrů. A to odpovídá jedině žraloku tygřímu,” řekl ČRo Egypťan Hossam Helmy. Jde o bývalého policistu, který se potápí za žraloky. Má na kontě pět tisíc ponorů a je CEO společnosti Red Sea Diving Safari, která pořádá organizované potápění v Rudém moři.

Své lidi na člunech prý poslal na pomoc Petrovi jako první, potrhanému muži už ale nebylo pomoci. „Prodloužili jsme zákaz plavání a šnorchlování z těchto mol o další týden, všichni se bojíme, že by se útok mohl opakovat,“ připustil Helmy.
Ten také uvedl, že v těle Petra nenašli přes rozsah kousnutí jediný zub. „To není nic neobvyklého, i když žralokům zuby v chrupavčitých čelistech nedrží příliš pevně. Při útoku mu ale buďto žádný nevypadl, nebo nezůstal v těle. Odborníci ale podle charakteristiky stop umí poznat druh žraloka,“ řekl Aha! Tomáš Kotouč ze společnosti Tethys, která pořádá potápěčské expedice.

Víte, že...

...žralok velmi rychle zuby obnovuje? Když mu při útoku na kořist vypadne, brzy mu doroste nový.

...žralok tygří je také považován pro člověka za druhého nejnebezpečnějšího hned po žralokovi bílém? Je dravcem s masivní čelistí plnou velkého počtu zubů ve tvaru lomeného trojúhelníku s pilovitými okraji.

Děsivé svědectví manželky

Mrazivé svědectví přinesla z osudného dne Petrova manželka. Útok žraloka viděly s jednou s dcer na na vlastní oči. „Petr jen kousek odplaval. Najednou se otočil, začal zuřivě plavat zpátky. Pořád se otáčel a zoufale se snažil dostat k molu. Zahlédla jsem za ním ve vodě velký stín a manžel zmizel pod vodou. Najednou vyletěl nad hladinu ocas žraloka a vyvalilo se obrovské množství krve,“ popsala MF Dnes.

Nepomůže ani obrana

Při střetu se žralokem tygřím nepomůže žádná obrana. „Pokud se rozhodne, že vás chce sníst, ubránit se nijak nedá. To zvíře je velké a má k lovu takovou výbavu, že to prostě nejde. Nicméně je zároveň poměrně opatrný a nemá rád oční kontakt, útočí ze zálohy. Když si všimne, že ho člověk vidí, většinou odpluje a nezaútočí,“ popisuje jedinou možnou naději, kterou plavec, má Tomáš Kotouč.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.