Vlna veder pokračuje: Chození naboso? Neznámá rizika! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 11. prosince 2023

Svátek slaví Dana, zítra Simona

Vlna veder pokračuje: Chození naboso? Neznámá rizika!

Malíř kreslí na trávě. Nejedná se o nerovný povrh, takže to chodidlům prospívá.
Malíř kreslí na trávě. Nejedná se o nerovný povrh, takže to chodidlům prospívá. (Foto Aha! – Mária Rušinová, Eva Fornálová, ara )

Střepy, trny, ostré kameny, rezavé hřebíky, bodavý hmyz, zvířecí výkaly... To se většině z nás vybaví při pohledu na bosochodce. Chození bez bot je přitom módní a propagují ho i některé známé osobnosti. Lékaři ale zvedají varovně prst.

Někteří vyznavači nového trendu se prochází bez obuvi celoročně, většina z nich odhazuje boty právě v této době. Je takové chození vůbec zdravé? „Nelze to ani odsoudit, ale ani jednoznačně doporučit. Záleží hlavně na povrchu. Z pohledu ortopeda nedoporučuji bosonohou chůzi na tvrdém rovném povrhu. Na druhou stranu terén, i nerovný, tráva, les jsou pro chůzi fajn, protože jde o trénink a stabilizaci svalů,“ řekl Aha! ortoped a sportovní traumatolog František Picek z ORP Centra.

Číšnice roznáší pivo naboso na asfaltu. To by se ortopedům moc nelíbilo.


Většina dermatologů ale tento styl chození odsuzuje. „Hrozí bakteriální, virové i plísňové infekce a následně těžké záněty nejen kožních, ale i podkožních tkání. Takže nedoporučuji,“ uvedla kožní lékařka Karolína Koblová z Nemocnice Na Bulovce. Shrnuto a podtrženo: Pokud chcete začít chodit bez bot, zkuste to nejdříve třeba na trávě či na písku, kde máte jistotu, že nejsou nečistoty a ostré předměty.

Lukáš naboso běhá i maratony
Běžec Lukáš Findeis (32) začal bez bot běhat i maratony. „První impulz jsem měl v roce 2013, kdy jsem si koupil barefooty, ve kterých má člověk pocit, jako kdyby šel bos. Cítíte kamínky, nerovnosti... Potom jsem se čas od času zul, když jsem šel z práce, potom do kina a najednou jsem od roku 2014 začal chodit bez bot,“ vzpomíná. Noha si prý během několika týdnů zvykne a kůže na chodidle ztvrdne. „Noha není tak citlivá jako na začátku. Ovšem v zimě, když se solí... To je peklo. Nejlepší v mrazech je nohy hodně mazat. Funguje to jako impregnace,“ zmínil.
Sportovec běhá bez bot pouze na písku. To je v pořádku, procvičí se mu svaly.Víte, že...
...chození naboso podporují i známé osobnosti, například herec Jaroslav Dušek (56) a zpěvák Tomáš Klus (31)?


Horko a lokální bouře
Česko budou i v dalších dnech spalovat horka, která obvykle přicházejí na počátku srpna. Sprchnout by mohlo o víkendu. Zřejmě ale půjde o silné průtrže mračen a bouřky, a hlavně lokální. „Na 19 stanicích nespadla v průběhu týdne ani kapka. Beze srážek zůstaly například stanice Mimoň, Praha-Horní Počernice, Bechyně nebo Dolní Věstonice,“ uvedl meteorolog Pavel Borovička.
 
Jak bude?
Dnes: jasno až polojasno, ojediněle bouřky. Den 23 až 27 °C.
Zítra: skoro jasno až polojasno, ojediněle bouřky. Noc 10 až 14 °C, den 24 až 28 °C.
Pátek: polojasno až oblačno a místy bouřky. Noc 12 až 16 °C, den 25 až 29 °C.
Sobota: oblačno, ojediněle přeháňky, místy bouřky. Noc 13 až 17 °C, den 24 až 28 °C.

Přečtěte si
zamlzena
6. 6. 2018 • 11:18

Někdy se hodně zbytečně kácí stromy. Například na Praze 11, a je tendence nahrazovat stromy keři. Stín je nyní vítaný a samozřejmě stromy dýchají kyslík. V horku je betonové sídliště se špatnými trávníky nehostinné. Kdo může bydlí na chalupě.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.