Letadlo muselo při cestě na Havaj nouzově přistát: Odletěl mu kryt motoru! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 3. prosince 2023

Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora

Letadlo muselo při cestě na Havaj nouzově přistát: Odletěl mu kryt motoru!

Tak vypadal motor bez krytu.
Tak vypadal motor bez krytu. (Foto ČTK, Twitter)

Půlhodinu strachu o život zažili cestující v letadle United Airlines při cestě ze San Francisca na Havajské ostrovy, kterému se 36 minut před plánovaným přistáním v Honolulu rozletěl kryt motoru. Na palubě okamžitě zavládl strach a pasažéři se pomalu začali loučit se svými životy.

Na palubě letu 1175 se v tu chvíli nacházelo 365 cestujících a 10 členů posádky směřujících do amerického ostrovního ráje. Když se velká část pláště motoru rozpadla a odkryla jeho mechaniku, požádali piloti o nouzové přistání. „Slyšeli jsme hlasitou ránu a najednou se začalo celé letadlo silně třást,“ popsala hororovou scénu cestující Allison Sudiacal, která v letadle cestovala se čtyřměsíčním synkem.

Křik a pláč

Zatímco se cestující drželi zkříženýma rukama sedadla před sebou a kryli si hlavu, nesly se palubou zoufalé výkřiky a pláč. Někteří otrlejší pasažéři si odlétající kusy pláště natáčeli a přidávali své úlovky na sociální sítě. „O tomto se v manuálu nic nepíše,“ sdílel na Twitteru cestující fotku rozpadajícího se krytu motoru letadla.

I přes hrozivě vypadající incident se díky duchapřítomnosti posádky nouzové přistání v Honolulu zdařilo. „Naši piloti následovali protokol, aby mohli se strojem bezpečně přistát,“ řekla tisková mluvčí letecké společnosti. Přestože se k letadlu okamžitě rozjela hasičská vozidla, nebyla jejich pomoc nakonec potřeba. Cestující z letadla vystoupili a normálně směřovali k východu. Příčina závady se zatím zjišťuje.

Rozbité motory v minulosti:

- Let Air France 066
Loni v říjnu se rozbil jeden ze čtyř motorů Airbusu A380, který přepravoval 500 cestujících z Francie do Los Angeles a musel nouzově přistát v Goose Bay v Kanadě. Incident se naštěstí obešel bez zranění.

- Let Quantas 32
V listopadu 2010 musel v Singapuru nouzově přistát Airbus A380 při pravidelném letu z Londýna do Sydney, za což mohlo prasknutí olejové hadice v motoru. Následná exploze motoru částečně zničila křídlo, palivový systém a podvozek. Letadlu se podařilo nouzově přistát a evakuovat cestující, aniž by byl někdo zraněn.

Na video se můžete podívat zde:

https://twitter.com/erikhaddad/status/963545018890821632Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.