Krýzovy jesličky prochází rekonstrukcí: Betlém rozeberou do šroubku!

Největší lidový pohyblivý betlém na světě, Krýzovy jesličky, projdou generálkou. Po 50 letech byl odkryt jejich unikátní mechanismus, který Tomáš Krýza (†80) sestavil doma na koleně.
Dnes už by to asi nikdo nedokázal. Takový je názor odborníků na unikátní dílo punčochářského mistra, sestavené z různých cívek, drátků, špagátů a koleček. „Byl to samouk, vše vyráběl metodou pokus – omyl. Vzal kousek toho a kousek toho, použil vše co se mu hodilo a co našel doma.
Je tam třeba upravená špulka od nití, váleček na nudle, kus kolovrátku či součástky šicího stroje,“ vypočítávala etnografka Muzea Jindřichohradecka Alexandra Zvonařová. A právě tento labyrint koleček a táhel, který pohání přes sto postaviček, začali restaurátoři opravovat. „Některé části už nefungují a další napadl červotoč,“ vysvětlila Zvonařová.
Restaurování na etapy
Zrestaurovat jesličky je kvůli rozlehlosti díla velmi složité. „Léta jsme se snažili domluvit opravu s restaurátory, kterých je v Česku velmi málo. Není ale možné, aby někdo přijel a celý betlém si odvezl do dílny. Nebo se na tři roky přestěhoval do Hradce. Proto jsme nakonec rozhodli, že betlém po etapách opraví naši konzervátoři. Znají ho nejlépe,“ prozradila etnografka muzea.
Jesličky v číslech
*přes 60 let vyráběl Krýza svůj betlém
*vystavěl ho na ploše 60 metrů čtverečních
*skládá se z 1398 figurek lidí a zvířat, z nichž 133 se pohybuje
*od roku 1935 jsou Krýzovy jesličky vystaveny v jindřichohradeckém muzeu
*měří 17 metrů na délku, šířka a výška je 2 metry
Kdo byl autor
Jindřichohradecký měšťan a punčochářský mistr se narodil 13. prosince 1838 a zemřel 31. května 1918. Jako dítě byl okouzlen strýčkem, který vyráběl svůj betlém. Už ve svých devíti letech údajně prohlásil, že on postaví betlém ještě větší a krásnější. V osmnácti se pustil do práce a svému slovu dostál.