Již od ledna průměrné zvýšení důchodu +475 Kč

Život není fér a už vůbec ne, když je člověk důchodce... Vláda, měsíc před volbami, včera rozhodla o zvýšení penzí od ledna příštího roku v průměru o 475 korun. Ta neférovost je ve slově průměrně – každému se sice zvedne základ penze o 150 korun, ale další přidání je závislé od výše penze. Tedy čím víc vám vyměřili, tím větší dostanete valorizaci!
Důchody nově rostou o polovinu růstu průměrné mzdy, dosud to byla třetina. Vláda poprvé sledovala i speciální spotřební koš seniorů, v něm ceny vzrostly o 2,1 %. Od ledna tak o 150 Kč na 2700 Kč vzroste základní výměra důchodu, kterou dostává každý, a zbylá výše penzí vzroste o 3,5 %. V Česku je 70 tisíc seniorů, kteří pobírají do 5000 korun měsíčně. Při pětitisícové penzi a výše zmíněném přidávacím receptu je přilepšení na hranici 230 korun. Existují i lidé, kteří berou důchod na hranici 3470 korun...
Lidem s nejnižšími důchody chtěla pomoci ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (48, ČSSD) „Navrhovala jsem zavedení minimálního důchodu, respektive 100, 120 nebo 140 procent životního minima, ale koaliční radou v lednu minulého roku to neprošlo,“ řekla Aha!. V případě první varianty by to ale zlepšení nepřineslo – životní minimum je letos stano veno na 3410 korun pro jednotlivce. Včera schválená valorizace se týká i invalidních a pozůstalostních důchodů. Jde tak o největší zvýšení penzí od roku 2008 a podstatný nárůst lze čekat i v dalším roce. Hodnota průměrné penze se tak dostane nad 12 tisíc korun.
Ekonom Bureš: Neudržitelný systém
„Při současném nastavení není český důchodový systém dlouhodobě udržitelný a povede k výraznějšímu schodku s tím, jak česká populace začne rychleji stárnout od roku 2020. Buď se smíříme s rostoucím zadlužením penzijního systému nebo se smíříme s tím, že penze bude v dlouhodobém horizontu klesat,“ řekl ekonom Jan Bureš z Patria Finance.
Stát přidal svým
Všichni státní zaměstnanci dostanou od listopadu přidáno deset procent. Učitelé v regionálním školství si polepší o 15 procent. Nařízení včera schválila vláda.
Co si myslí opozice?
„Ve chvíli, kdy si nemyslíte na zadní kolečka, nemůžete se spoléhat na ostatní – ty peníze nejsou od ministrů, nebo od politiků, ale skládají se na ně ostatní daňoví poplatníci. A cestou není stanovení minimálního důchodu, stále důležitější bude určitá míra spoluúčasti jednotlivých lidí,“ říká poslankyně Markéta Adamová (32, TOP 09).