Meteorit pojmenovali jako Hradec Králové! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 3. října 2023

Svátek slaví Bohumil, zítra František

Meteorit pojmenovali jako Hradec Králové!

Nalezený meteorit ležel na poli a měl podobu kamene s černou kůrou.
Nalezený meteorit ležel na poli a měl podobu kamene s černou kůrou. ( Foto Astronomický ústav AV ČR)

Na pět vteřin rozzářil noční oblohu, pak se rozpadl na několik kousků a dopadl na zem. Astrononům se podařilo získat kosmický »kámen«, jehož loňský průlet atmosférou nad Českem podrobně zmapovali. Málem ale meteorit nezískali, nálezce ho nechtěl dát...

Oblohu loni 17. května v noci rozzářil bolid – světelný jev, k němuž dochází při průletu kosmického tělesa, meteoroitu, zemskou atmosférou. Meteoroit vážil asi 90 kg a v průměru měl přibližně 40 centimetrů. Svítit začal ve výšce 75 km nad Jabloncem nad Nisou. Záře trvala pět sekund. Poté se rozpadl a dopadl na zem.

Astronomové bolid zaznamenali při průletu zemskou atmosférou po 03:00 v úterý 17. května 2016.

Astronomové o úkazu informovali a zároveň žádali o pomoc s hledáním jednotlivých »kamenů«, meteoritů. Tak se jmenují po dopadu na zemský povrch. Do pátrání se zapojila spousta lidí, jenže najít malé úlomky v polích a lesích, bylo jako hledat jehlu v kupce sena. Jeden meteorit nakonec našel 30. července 2016 na řepkovém poli mezi obcemi Čistěvec a Benátky u Hradce Králové hledač Miroslav Maršík. Astronomům se však přihlásil až letos 22. března. „Bohužel nás nálezce neoslovil hned, protože se obával, že mu nález zabavíme,“ popsal důvod mluvčí Astronomického ústavu AV ČR Pavel Suchan. Vědci si nakonec nechali jen polovinu pro zkoumání a druhou mu vrátili zpět.

Znají dráhu letu
Meteorit dostal název Hradec Králové. Je unikátní tím, že je teprve pátým meteoritem v Česku a 30. na světě, u kterého je znám jeho předchozí let vesmírem, jedná se tedy o meteorit s rodokmenem.

Víte, že...
...vůbec první meteorit s rodokmenem na světě, byl popsán českými astronomy 7. dubna 1959? Nalezen byl v okolí Příbrami.

Dráha bolidu u Hradce Králové. Délka atmosférické dráhy byla 69 kilometrů a bolid ji uletěl přibližně za 5,8 sekundy.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.