Nezávislí kandidáti na prezidenta: Cestu na Hrad poslanci ztížili! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 23. dubna 2024

Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří

Nezávislí kandidáti na prezidenta: Cestu na Hrad poslanci ztížili!

Cestu na Hrad poslanci ztížili...
Cestu na Hrad poslanci ztížili... (Foto Aha! – Alexandr Malachovský, ČTK, Facebook)

Kdo nemá politické krytí, úřad prezidenta těžko chytí. Poslanci včera schválili novelu volebního zákona. Ta nezávislým uchazečům o Hrad ztíží už samotnou kandidaturu na hlavu státu, natož šanci přeskočit přes Jelení příkop do sídla prezidenta.

Podporovatelé z řad občanů, kteří pomáhají v boji o Hrad nezávislému kandidátovi, budou muset ke svému podpisu na nominační petici uvést i číslo občanky nebo pasu. Taková úprava má zabránit falšování podpisů a v případě sporů o jejich platnosti má dát novela »munici« pro rozhodnutí soudu.

„Čím méně rybiček v politickém rybníčku, tím vyšší šance protlačit politického kandidáta,“ řekl s nadsázkou deníku Aha! politolog Lukáš Valeš a poté dodal: „Protože jsou nezávislí kandidáti často těmi, kdo mají větší důvěru občanů oproti stranickým, je tu dlouhodobá snaha takovou politickou konkurenci likvidovat a ztížit jí podmínky. Tudíž je možné, že nezávislých kandidátů bude méně.“

Ulehčí soudu
Z hlediska soudního přezkumu na druhou stranu v normě Valeš vidí usnadnění pro verdikt. Před čtyřmi lety v přímé prezidentské volbě nebyli kvůli pochybným podpisům ke kandidatuře připuštěni například Vladimír Dlouhý nebo Tomio Okamura. Stížnosti Jany Bobošíkové nakonec Nejvyšší soud vyhověl. Nezávislý kandidát na prezidenta bude muset nadále shánět minimálně 50 tisíc podpisů.

Je to záměr?
Podle podnikatele a textaře Michala Horáčka, který už svou kandidaturu ohlásil, je zpřísnění volebního zákona záměrné. Navíc nová pravidla mají platit nejdřív od letošního jara, a tím tak nezávislí kandidáti přicházejí o čas, kdy by mohli podpisy sbírat. Druhá přímá volba hlavy státu se odehraje už v lednu 2018. „Já přijedu na nějaké místo, třeba do Humpolce nebo do Karviné, tam je několik set lidí. Odhaduji, že aspoň někteří z nich by podpisy připojili, ale nemohou,“ stěžoval si Horáček.

Šéf sněmovního ústavněprávního výboru Jeroným Tejc ale úmysl brát kandidátům čas odmítá. „Zákon začne platit na jaře, takže kandidáti budou mít ještě alespoň půl roku na to, aby podpisy sesbírali, Pokud někdo není schopný získat 50 tisíc podpisů během několika měsíců, tak nemá cenu, aby se volby účastnil,“ uvedl pro server Echo24. Současná hlava státu o tom, zda bude znovu kandidovat, promluví 10. března.

Kdo už kandidaturu oznámil...
Podnikatel a textař Michal Horáček (64)
Podnikatel Igor Sládek (62)
Lékař a aktivista Marek Hilšer (40)
Aktivista Milan Kohout (62)
Herec a spisovatel Michal Gulyáš (51)
Jana Yngland Hrušková (57)

O kom se spekuluje...
Europoslanec Jiří Pospíšil (41)
Bývalý diplomat Petr Kolář (54)
Bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer (51)
Bývalý senátor Zdeněk Škromach (60)
Šéf vojenského výboru NATO Petr Pavel (55)
Teolog a katolický kněz Tomáš Halík (68)
Česko-americký ekonom Jan Švejnar (64)
Kdo nemusí sbírat podpisy
Kandidáti, kteří za sebou mají podporu alespoň 20 poslanců nebo 10 senátorů, podpisy občanů sbírat nemusejí.

Co ještě novela přináší za novinky:
•    Umožní voličům žádat o voličský průkaz elektronickou cestou.
•    Stranám umožní elektronicky nominovat zástupce do okrskových volebních komisí.
•    Upravuje časová pásma pro hlasování v zahraničí, aby všechna byla pokryta.
•    Cizinci s přechodným pobytem nebudou smět v ČR nadále volit do krajských zastupitelstev a do Evropského paramentu.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.