Statečná Nikolka bojuje od narození o život: 5 let a 13 operací hlavy! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 20. června 2024

Svátek slaví Květa, zítra Alois

Statečná Nikolka bojuje od narození o život: 5 let a 13 operací hlavy!

Nikolka dokáže ujít jen pár kroků, proto používá vozíček.
Nikolka dokáže ujít jen pár kroků, proto používá vozíček. (Foto: archiv rodiny Bártlových)

Sotva se Nikolka Bártlová (5) z Rybí na Novojičínsku narodila, hned začal její boj o život. Lékaři ji totiž diagnostikovali takzvaný hydrocefalus, což je nadměrná tvorba mozkomíšního moku v hlavě. Většinu svého života tak dívenka pobývá po nemocnicích. Do teď podstoupila už 13 operací hlavy.

„Nikolka se narodila předčasně v 32. týdnu těhotenství, císařským řezem. Hned po narození se jí zastavilo srdíčko a tím začal boj o život. Druhý den ji lékaři diagnostikovali hydrocefalus. V hlavě se mé holčičce hromadil mozkomíšní mok, takže se jí začala zvětšovat hlavička,“ vypráví maminka Nikolky Michaela Bártlová (33).

Malé bojovnici museli lékaři zavést shunt – hadičku, která nadbytečný mok z hlavy odvádí. Jenže ten několikrát selhal a proto musela Nikolka už podstoupit 13 operací. „Bohužel, ten shunt se může kdykoliv pokazit a to znamená jít znovu na operaci,“ líčí trápení zoufale maminka, která nedávno začala pracovat jako operátorka výroby.

„Potřebovala jsem vypnout, tak jsem nastoupila do práce. Nikolka chodí do speciální školky, kde dělá úžasné pokroky. Chodíme s ní na různé rehabilitace. Dokonce už je schopná sama kousek ujít, ale není to zdravá chůze. Víme, že nikdy nebude normálně žít. Mentální vývoj má teď na úrovní dvouletého dítěte,“ dodává maminka.

Maminka Michaela se svou dcerkou.

Chcete pomoct?
Jak můžete nemocné Nikolce pomoci, se dozvíte na facebookové stránce Sbírka pro Nikolku, nebo webové stránce www.bartlovanikolka-cz.webnode.cz.Pokud chcete přispět finančně na rehabilitace, můžete finance poslat na transparentní účet 2600501676 / 2010. Do zprávy pro příjemce uveďte jméno Nikolka Bártlová.
Kvůli nemoci musí dívenka podstupovat různé rehabilitace.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.