Kdy by se z hygienických důvodů měla vyměnit matrace a jak bojovat s alergeny v ložnici? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 23. září 2023

Svátek slaví Berta, zítra Jaromír

Kdy by se z hygienických důvodů měla vyměnit matrace a jak bojovat s alergeny v ložnici?

 (Postelia, s.r.o.)

Každá zdravotní matrace má svou životnost, kterou ovlivňuje kvalita použitých materiálů. Není již dávno pravda, že je ji třeba měnit po pěti, nebo sedmi letech, toto pravidlo dnes s oblibou používají prodejci méně kvalitních matrací, aby jejich kratší životnost měli jak odůvodnit. Kvalitnější matrace z odolných materiálů toho vydrží daleko více, klidně až dvacet let, ale aby byly hygienicky čisté, je třeba je od začátku dokonale hygienicky chránit. 

Bez ochrany na dlouhou životnost zapomeňte 

Hlavním rizikem pro matraci je hygienické znečištění, co všechno může životnost matraci ohrozit? Úhlavním nepřítelem je pot, prach a roztoči, jak proti tomu bojovat? Většina matrací má dnes snímatelný potah, který lze vyprat v ideálním případě na 60°C, což je teplota, kterou roztoči nepřežijí. Potah tedy hygienicky ošetřit lze, horší je to tedy se samotným jádrem matrace, u kterého je případné znečištění nevratné. Ideálním řešením hygienické kompletní ochrany matrace je matracový chránič s polyuretanovou membránou. Díky HPU membráně chránič nepropustí žádnou tekutinu, prach, ani šupinku z lidské kůže, která je hlavní obživou pro roztoče. Matracových chráničů je dnes na trhu velké množství, ale ne všechny plní svou funkci a ne všechny jsou prodyšné, proto doporučujeme chránič s hyper-prodyšnou HPU membránou od Velfont. 


Jak můžeme bojovat s roztoči a alergeny v posteli? 

Dokonalou ochranou je již zmíněný matracový chránič, ale pokud jste ho do dnes nepoužili, tak bude matrace plná roztočů. Roztočů se lze zbavit přírodní cestou, díky laboratorním testů je dnes známé, že roztočům vadí levandule a eukaliptus, tato směs je účinná i proti jiným parazitům, jako jsou štěnice, nebo blechy. Ideální formou jsou vonné destičky, které spolu s širokým výběrem matracových chráničů naleznete na internetovém obchodě spíme.cz. Vonná destička má 100% účinnost již po několika hodinách a vydrží až tři měsíce a lze ji po tuto dobu využít v celé domácnosti, nebo si ji vzít s sebou na cesty. 

Jaký zvolit nábytek do ložnice, aby byl hygienicky čistý? 

V ložnici trávíme třetinu života, je to tedy místnost, v které trávíme nejvíce svého času a pokud celou dobu spánku dýcháme prach a trus z roztočů, nebo jiná hygienická znečištění, zvyšujeme tak hrozbu alergických reakcí. Zdrojem prachu a roztočů jsou nejčastěji látky a textil, nejhorším nábytkem do ložnice je tedy čalouněný látkový nábytek včetně dnes hodně populárních Box-spring postelí, který nelze nijak hygienicky udržovat. Dejme pozor na koberec, který také nelze plně ošetřit od prachových částic. Doporučujeme tedy snadno udržitelný nábytek, nejlépe z přírodního materiálu jako jsou postele z masivu a masivní ložnicový nábytek. 

Zdravotní matrace, matracové chrániče, postele z masivu a vonné destičky nakoupíte na internetovém obchodě www.spime.cz, nebo na některé z jejich prodejen českého výrobce Postelia, které naleznete v městech Praha, Brno, Plzeň a Tábor.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.