První den s EET: Co všechno teď musí obsahovat účtenka! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 29. května 2022

Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand

První den s EET: Co všechno teď musí obsahovat účtenka!

Babiš prozradil, že servery, které spravují EET, čelily pokusu o útok.
Babiš prozradil, že servery, které spravují EET, čelily pokusu o útok. (Foto Aha! – Pavel Ryšlink, Karel Janeček, Zbyněk Schnapka, Jakub Poláček, ČTK, ara)

Někde to funguje, někde to drhne, někde hodně hlasitě nadávají a někde dokonce zavírají hospodu! Za elektronickou evidencí tržeb (EET) a související systém ministr financí Andrej Babiš (62, ANO) sklízí občas pochvalu, ale většinou mu němůžou přijít na jméno. Podívejte se, jak to vypadalo v Česku v první den zavedení úvodní fáze puntičkářského monitorování toho, jak naši hospodští a hoteliéři odvádí daně.

Jak musí vypadat účtenka

1. Označení provozovny
Každá účtenka musí obsahovat, kdo ji vystavil. Je to rovněž ten, komu platíte a kdo z tržby odvádí daně státu. Většinou jde o název firmy, obchodní jméno, adresu a identifikační číslo (IČ, DIČ). Dobrovolně pak podnikatelé uvádějí i kontakt včetně webu.

2. Datum a čas
Datum a čas označují, kdy od vás podnikatel přijal peníze. Bez těchto údajů je účtenka neplatná.

3. Obsluha
V restauracích na účtence často najdete dokonce i údaj o obsluze. Informace je dobrovolná, ale pomůže vám dopátrat se například číšníka, který vás okradl.


4. Co jste si objednali
Služby, které platíte, jsou popsány konkrétně. Nad nimi se nacházejí kódy, pod nimiž je v tomto případě restaurace vede. Číšník totiž na digitální pokladně ťuká jen na kódy, nevypisuje se ručně s tím, co jste si objednali.

5. Cena
Kromě celkové ceny, která je povinným údajem, provozovatel restaurace rozepsal, kolik přesně jednotlivé položky útraty stály. Tato částka je uvedena včetně 21 procent DPH, jež míří do státní pokladny.

6. Pořadové číslo
Udává, kolikátou účtenku provozovatel vydal za zdaňovací období. V tomto případě se jedná s největší pravděpodobností o jedno pořadové číslo s velkou mezerou, které přiděluje pokladní zařízení poplatníka.

7. ID pokladny
Údaj na účtence vyžadovaný zákonem o evidenci tržeb jako „označení pokladního zařízení, na kterém je tržba evidována“. Každé pokladní zařízení v rámci jedné provozovny musí mít v souladu se zákonem své unikátní označení, které mu přiřadí poplatník.

8. Bezpečnostní kód poplatníka
Kód jednoznačně identifikuje příslušnou tržbu poplatníka a je vždy v datové zprávě obsažen. Zároveň je vždy součástí údajů uváděných na účtence. Způsob tvorby kód je stanoven vyhláškou a generuje ho pokladní zařízení.

9. Fiskální identifikační kód
Zda je tržba evidována v běžném režimu, poznáte podle toho, že je na účtence uveden fiskální identifikační kód (FIK). Pokud by byla tržba evidována ve zjednodušeném režimu, což je tam, kde není přístup k internetu (například v letadle), obsahovala by účtenka místo FIK tzv. podpisový kód poplatníka. Ministru Andreji Babišovi v kavárně vyčítali: Někdo skončí, my zdražíme!

Hned v prvních hodinách, kdy začala povinně fungovat elektronická evidence tržeb se ministr financí a vicepremier Andrej Babiš (62, ANO) vydal prozkoumat terén. Vybral si několik podniků v centru Prahy.

V kavárně Neustadt musel čelit výtkám kavárníka. „Co říkáte tomu, že mnozí budou muset zavřít? Nám v centru to sice nehrozí, ale taky asi budeme muset zdražit,“ pustil se do vicepremiéra kavárník.

Babiš se ale rozčílil. „Není žádný důvod zdražovat, vždyť ode dneška platí nižší daň na jídlo... Já tomu nerozumím... Zdražovat musí asi jen ti, kteří dosud nevykazovali všechny náklady,“ vrátil Babiš úder.

Zrovna tak prý nikdo nemusí zavírat proto, že si zrovna moc nerozumí s počítačem. „Já také když mám nějaký takový problém, tak také žádám děti, aby mi pomohly. Jsem také z té generace, která moc těm počítačům nehoví,“ přiznal ministr Aha!. Z tour po pražských podnicích se ale Babiš vracel spokojený. Všechno fungovalo a účtenky měly téměř okamžitou odezvu.

Prapořišťská restaurace Pod Lípou - Veska Pekovič: Babiši, zničil si mi živnost!

Poslední kapkou bylo zavedení registračních pokladen pro hospodského Veska Pekoviče (55). Svou restauraci Pod Lípou v Prapořišti na Domažlicku kvůli tomu zavřel.

„V hospodě jsem byl od rána do pozdního večera. Ve všední den, ve svátek, prostě pořád, ale dělal jsem to rád,“ vzpomíná Pekovič. S chodem lokálu se zásobováním a kuchaři měl hodně práce. „Pak přišel pan Babiš s elektronickou evidencí tržeb,“ říká Pekovič. „Musel bych si pořídit technologii, platit za její pronájem, servis a připojení k internetu. To není malá částka. Zvláště teď v zimě, když tržby nejsou. Musel bych ještě zaškolit personál a na to jsem při vší úctě už neměl,“ líčí Pekovič.

Svoji restauraci proto zavřel. „Pan Babiš mi tak zničil živnost. Na takovou buzeraci jsem už neměl nervy,“ tvrdí Pekovič. A co bude dělat? „Věřím, že se po novém roce EET zruší a zase budu moci podnikat,“ dodal.

Bohumínská restaurace Military Max - Rostislav Onkel: Budu muset skončit, hrozí nám pokuty

Proti zavedení systému EET je striktně Rostislav Onkel (48) provozující restauraci Military Max v Bohumíně. V systému vidí pouze populismus ministra Andreje Babiše.

Na čtvrtek 1. prosince připravil v podniku protestní akci. „Otevíráme o šest hodin později s důvodu akce EET Bureš. Děkujeme za pochopení,“ zveřejnil na sociální síti provozovatel. Jak říká, systém je bičem především na obsluhu a hosty.

„Zkracuje se doba, po kterou obsluhujeme hosty už proto, že se musí posílat každá účtenka hned, ne až třeba na konci šichty. Hosté navíc byli zvyklí na své lísky u stolu, nyní se začínají hádat o piva, když své účtenky mají na baru,“ popisuje situaci.

Systém EET zvýšil náklady jeho provozovny. „A za měsíc, co ho máme, je značná poruchovost. Ze 160 účtenek jich neprojde 114. Na to zákon nepamatuje, na technické problémy, a nám hrozí pokuty,“ kýve provozovatel.

Zavedení EET, vzrůstající ceny sudového piva a snižující kupní síla místních pivařů mohou jeho podnik i položit. „Bojím se, že budu muset zavřít. Je to tu malý podnik, založený vlastně jen na štamgastech,“ dodává Onkel.

Olomoucká restaurace Zlatá koule - Marek Albrech: Větší náklady a nespokojení hosté

„Jediná dobrá věc, kterou to přineslo, je, že se číšník při počítání nesplete,“ míní po včerejším ostrém startu EET Marek Albrech (46), provozovatel jedné z nejstarších olomouckých restaurací Zlatá koule. Jinak pro novinku nemá pěkných slov.

Elektronická evidence tržeb byla včera v restauraci tématem hovoru i hostů. „Strašně to zdržuje. Při placení v době obědové špičky se tvoří fronta. Lidi nadávají, že musejí čekat, když se chtějí rychle najíst a spěchají do práce,“ konstatoval Albrecht a popisoval, proč se prodlužuje doba obsluhy. „Číšník musí xkrát chodit k jednomu stolu, protože každá položka se účtuje jinak,“ popisoval.

Navíc i pro něj znamenalo zavedení EET další náklady na provoz. „A nejde jen o peníze na pořízení pokladny a systému. Abychom to zvládli, musel jsem přijmout brigádníky. Takže tu budou pracovat dva až čtyři lidé navíc. A těm samozřejmě musím platit. Obrat se přitom nijak nezvýší,“ uvedl s tím, že se obává, že tržby budou spíše klesat. „Jestliže lidé budou muset čekat, tak začnou chodit jinam nebo prostě budou řešit obědy jinak,“ odhadoval Albrecht.

Pražská kavárna Ztohoven - Eva Samšuková: Na pravidla nepřistoupíme!

Hlavně nejít v hlavním proudu a provokovat. Tohoto hesla se drží recesistická skupina Ztohoven. V kavárně v pražském centru Paralelní Polis, které založila, elektronickou evidenci tržeb bojkotuje. „Paralelní Polis neakceptuje a nikdy nepřistoupí na pravidla EET,“ sdělila mluvčí Eva Samšuková. Centrálně ukládané informace o každém uskutečněném obchodu mohou podle ní být v budoucnu plošně zneužívány. „Souhrnná data o zákaznických preferencích představují drastický zásah do soukromí všech občanů,“ doplnila.

Finanční správa již dříve oznámila, že nebude tolerovat ignorování EET, za které hrozí i uzavření provozovny.

Skupina Ztohoven se naposledy zviditelnila vyvěšením rudých trenek místo prezidentské standardy na Hradě.

Rokycanská Borecká hospoda - Iveta Rosálie Zelená: Zavřeli jsme!

Samá negativa způsobila EET v hospodě Ivety Rosálie Zelené (32) v Rokycanech-Borku.

„Máme hospodu na vsi, nájem je vysoký, i s energiemi se měsíčně dostaneme skoro na 11 500 korun. EET je pro nás opravdu likvidační, neboť výpověď z nájmu může přijít kdykoliv. Navíc jsme v místě, kde internetové připojení selhává každou chvíli. Kvůli panu Babišovi jsme přišli o to málo, co jsme měli, a celá ves o jediné místo, kde bylo možné se sejít,“ uvedla Zelená důvody zavření.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.