Rady na klidné svátky: Jak se nezbláznit! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 1. dubna 2023

Svátek slaví Hugo, zítra Erika

Rady na klidné svátky: Jak se nezbláznit!

Vánoční svátky se dají přežít jedině s nadhledem.
Vánoční svátky se dají přežít jedině s nadhledem. (Foto Aha! – Petr Novotný, scom, ara)

Vypukne to už dlouho před Štědrým dnem. Předvánoční šílenství. Gruntování, pečení cukroví, shánění stromku, kapra a nákup dárků. A ve finále usedáme ke slavnostní večeři naprosto vyčerpaní a někdy i vystresovaní. Jak tomu předejít? Na to se Aha! zeptalo psycholožky Marty Boučkové.

Aby byly Vánoce skutečně pohodové, každý z nás by si podle psycholožky Marty Boučkové měl určit jasné priority: „Dělejte jen to, co je důležité, a ne, co se musí. Proč péct dvanáct druhů cukroví, když vašim blízkým nejvíc chutnají tři?“ Rozdělte úkoly
Určitě byste se neměli nijak zbytečně přepínat a všechno zvládat sami. Domluvte se s ostatními členy rodiny a rozdělte si úkoly. „Na druhou stranu není dobré potomky a partnera do ničeho násilně nutit,“ říká Boučková. „Za ty nervy to nestojí. Zlaté pravidlo tedy zní: Dělejte jen to, co ostatní ocení.“


Důležitá příprava
Ta pravá sváteční pohoda velmi souvisí s předcházející předvánoční fází. „Pokud příprava probíhala v klidu, bez hádek a nucení, je velká šance, že si svátky užijete opravdu pohodově,“ domnívá se Boučková. Přesto vás ale ještě několik úskalí čeká.


Povinné návštěvy
Celý rok se s příbuznými nevidíte, ale nyní vás čekají povinné rodinné návštěvy. Zase se dopředu bojíte, že se pohádáte kvůli politice nebo výchově dětí? „Klídek a pohodu musí vytvářet všichni zúčastnění. Domluvte se na tom, že se vyvarujete kontroverzních témat. Vyplatí se při povídání s příbuznými klouzat jen tak lehce po povrchu a neřešit nic zásadního,“ doporučuje Boučková. A přidává ještě jednu dobrou radu: „Pokud máte možnost výběru, na návštěvu jeďte vy. Je to lepší. Odejít můžete kdykoli a nebudou na vás ležet povinnosti hostitelů.“ 
 Poprvé spolu
Slavíte své první společné Vánoce? Tak to může být taky pěkný oříšek. Důkladně proberte s partnerem, na co jste oba zvyklí ze své rodiny. A dohodněte se, jak to bude u vás. Není nutné, aby se na vás vaše polovička mračila, že jste nepřipravili k obědu jihočeského kubu, protože vy se kvůli zlatému prasátku postíte. 


Rozbitá rodina
V Česku se rozvádí každé druhé manželství a mnoho dětí žije v neúplných rodinách. „Tady je dobrá rada drahá, žádný univerzální model neexistuje,“ říká Boučková. Bývalí manželé si musí najít takový způsob trávení svátků, který bude vyhovovat především dětem. Děti z rozvedených manželství tak mají obyčejně dvoje Vánoce – s maminkou i s tátou.

Jak to říct dětem aneb Chudý Štědrý den
Máte letos finanční problémy a víte, že nákladné dárky, které si děti přejí, si nemůžete dovolit? Trápí vás to a nevíte, jak jim to říct? Na to má psycholožka Boučková jasnou odpověď. „Já bych určitě dětem neříkala, že letos budou chudé Vánoce. Je pak totiž napadne, že mohly dostat víc.“

Pokud jsou děti větší, asi vnímají, že rodina nemá moc na rozhazování. „Není dobré je držet v naději, co by mohly dostat, a nakonec to nesplnit,“ domnívá se. U menších dětí, které věří na Ježíška, je to jednoduché. To on rozhoduje, jaké dárky dostanou. „Daleko těžší je darovat drobnou pozornost, která udělá radost, než koupit nákladný dar, který má ve skutečnosti malou hodnotu,“ uzavírá psycholožka.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.