Pasti Vánoc: Zkroťte svůj domácí rozpočet! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 19. dubna 2024

Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela

Pasti Vánoc: Zkroťte svůj domácí rozpočet!

Vánoce nejsou jen časem radosti, klidu a pohody. Na milovníky Vánoc natěšené vidinou rozzářeného vánočního stromku a hory dárků pod ním čeká řada nebezpečných pastí. Aha! vás v novém seriálu bezpečně provede těmi nejčastějšími.
Vánoce nejsou jen časem radosti, klidu a pohody. Na milovníky Vánoc natěšené vidinou rozzářeného vánočního stromku a hory dárků pod ním čeká řada nebezpečných pastí. Aha! vás v novém seriálu bezpečně provede těmi nejčastějšími. (Foto ara)

Utrácíte před Vánocemi, jako by měl nastat konec světa? Ten nejspíš nepřijde, ale Vánoce se snadno můžou stát začátkem vašeho života v dluzích. Vánoční utrácení a nezvládnutý domácí rozpočet jsou obří pastí na vaše peníze! Abyste v ní neuvízli, musíte ukočírovat svůj domácí rozpočet.

1*Udělejte si domácí rozpočet
Předtím, než se vydáte na vánoční nákupy, vytvořte si domácí rozpočet. „Je to jednoduché, stačí tužka a kus papíru. Přehled příjmů a výdajů nám řekne, kolik nám zůstane na konci měsíce v peněžence,“ radí David Šmejkal z Poradny při finanční tísni. K vytvoření rozpočtu můžete využít i excelovskou tabulku v počítači nebo různé aplikace v tabletu či telefonu.

2*Neutrácejte bez rozmyslu
Bezhlavé utrácení rodinnému rozpočtu nepřeje. „Musíme vědět, kolik si můžeme dovolit utratit. Existují nutné výdaje, které se prostě musí zaplatit. Něco dáme do prasátka a utratit mohu jen zbytek,“ vysvětluje Šmejkal. Rozhodně tak není řešením odložit platby za nájem a služby až po svátcích. Neplacení je snadná cesta, jak spadnout do dluhové pasti.


3*Zkroťte výdaje
Sestavili jste si podrobný rozpočet? Možná vás při pohledu na všechny výdaje obcházejí mrákoty. Využijte šoku a zamyslete se, jestli nejsou některé z výdajů zbytečné. Myslíte si, že pár ušetřených korun vás nevytrhne? Omyl! V ročním součtu jsou i stokoruny ušetřené měsíčně výrazně znát.

4*Využijte úspory
Šetřili jste během roku, abyste měli na vánoční nákupy? Nebo máte nějaké úspory »pro strýčka Příhodu«? Využijte je, místo toho, abyste si brali půjčku. „Z půjček platím úrok – splatím tedy více, než jsem si půjčil, a ty peníze navíc mi budou chybět. Když chci někomu udělat radost, je lepší si na to spořit. Půjčka nemusí dopadnout dobře,“ říká David Šmejkal.

5*Připravte si plán
Jakmile budete vědět, kolik peněz vám po odečtení všech příjmů a výdajů zbyde na vánoční dárky, sestavte si »dárkový plán«. Tedy přehled blízkých, které chcete obdarovat, s návrhem dárků. Zohlednit samozřejmě musíte objem peněz, které máte k dispozici. „Nejčastější chybou v nakládání s penězi je absence dobrého plánu,“ připomíná Hana Drápalová ze Sberbank.  

6*Neutrácejte bez seznamu
Chodíte do obchodů, protože vás zaujalo něco ve výloze? Chyba! Berte výlohy jako pasti na vaše peníze. Do obchodů nechoďte náhodně. Zbytečně tak nejspíš utratíte o stovky a tisíce korun víc, než je nezbytné. „Nakupujete pouze se seznamem. Držte se připraveného soupisu pro své blízké a nenechte se ovlivnit lákavými nabídkami,“ nabádá Markéta Kolářová ze společnosti Kruk. A hlavně – neutrácejte víc, než máte a můžete!

7*Zapomeňte na hory dárků
Pod stromečkem nemusí být hora dárků. Zvláště u rodin s dětmi hrozí riziko neúměrného utrácení peněz za dárky. I když byste své okolí rádi bohatě obdarovali, přizpůsobte nákup dárků svým možnostem. Malé děti se radují i z maličkostí a větším dětem vysvětlete, jaká je finanční situace v rodině a jaká očekávání jsou reálná. „Nezapomínejte, že tím dětem dáváte příklad do života a správným přístupem je můžete ochránit od dluhů,“ upozorňuje Markéta Kolářová.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.