Senzační zpráva hitoriků: První úspěšný císařský řez proběhl v Praze!

Senzaci přinesli čeští vědci. Podle nich v Praze 25. února 1337 proběhl první císařský řez, kdy přežila matka i dítě. A synem nebyl nikdo menší než nevlastní bratr Karla IV. – Václav.
Císařský řez už byl znám od starověku, šlo ale o smrtelnou operaci. Tehdejší ranhojiči neznali anestezii, nedokázali zastavit krvácení. Souhrou náhod ale manželka Jana Lucemburského, královna Beatrix, přežila. „Přímý důkaz nemáme, ale nepřímé důkazy svědčí o tom, že se tak asi stalo,“ uvedl lékař Antonín Pařízek.
Matka při komplikovaném pravděpodobně porodu upadla do bezvědomí a byla považována za mrtvou. Proto zřejmě padlo rozhodnutí provést »císaře«. Bylo třeba vyjmout dítě a pokřtít je, bez toho by novorozenec, i kdyby zemřel, nemohl dosáhnout spásy.
Ještě se ani nenarodila a lékaři už ji odepsali! Malá bojovnice ale všechny …
Celý článekProč »císař«?
Operaci se sice říká císařský řez, ale s císařem nemá jméno nic společného. Latinský název Sectio caesarea pochází od Římana Plinia staršího. Slovem caesares byly nazývány děti vyňaté z dělohy, protože caedo znamená rozřezávat. Omyl se ale ujal po celém světě.