Nová studie vědců: Práce po 40 ničí mozek! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 30. května 2024

Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila

Nová studie vědců: Práce po 40 ničí mozek!

Nebo budeš mít místo mozku z práce kostku!
Nebo budeš mít místo mozku z práce kostku! (Foto: ara)

Makat po čtyřicítce osm hodin denně? A ještě k tomu celý pracovní týden? To je pro lidský mozek nebezpečné! Podle australských vědců hrozí, že člověk zhloupne a zhorší se mu rozeznávací schopnosti. Jenže o zkracování pracovní doby nechce české ministerstvo průmyslu ani slyšet...

Od čtyřiceti let věku by lidé měli pracovat maximálně 25 hodin týdně, tvrdí vědci z Institutu aplikované ekonomie na univerzitě v australském Melbourne. „Přestože práce mozek stimuluje, je to dvojsečná zbraň,“ míní výzkumník Colin McKenzie. Podle něj můžou stres a psychický nátlak některé funkce mozku poškodit.

Dobrá nálada
„Vědci ve zmíněném výzkumu tvrdí, že se lidé od věku 40 let zhoršují ve svých mentálních schopnostech. Je to podle nich hraniční věk, který doprovází zhoršení v paměťových testech, poznávacích schopnostech i dalších duševních projevech.

Je tedy docela dobře možné, že už tito lidé znatelně hůře zvládají pracovní nasazení než ve 30 nebo 20 letech,“ řekl Blesku biolog Stanislav Mihulka. Podle něj ale nemusí tolik záležet na odpracovaném počtu hodin jako na tom, jestli se nám v práci líbí a daří. „Důležité je udržovat si dobrou náladu, zvídavost a také fyzickou kondici,“ radí Mihulka.

Dražší práce
Ministerstvo průmyslu a obchodu vnímá ale dřívější odchody z práce jako problém. „Pokud by stát nařídil zaměstnavatelům snížit počet pracovních hodin a platit zaměstnancům za kratší pracovní dobu stejně, pak by to nutně znamenalo ohrožení pro lidi s nižší produktivitou, které by si zaměstnavatel nemohl dovolit zaplatit. Zároveň by se tak Česká republika mohla dostat mimo zájem zahraničních investorů, pro které by najednou byla pracovní síla u nás dražší než jinde,“ tvrdí mluvčí ministerstva František Kotrba. Roboti jako naděje
To odbory si při zachování důstojných mezd dovedou představit dvacetihodinový pracovní týden. „Produktivita poroste vlivem robotizace práce a pro ekonomiku státu bude důležité, aby byla zachována optimální zaměstnanost, rostla koupěschopnost a životní úroveň lidí ne pouze malému procentu elit. Zaměstnancům to může přinést určité uvolnění od pracovní zátěže a stresu,“ řekla mluvčí odborů Jana Kašparová. Sendvičové období
S dvacátým rokem života začíná klesat naše inteligence, která obstarává zpracování informací, schopnost dovednosti uplatňovat pak klesá s třicítkou a ve čtyřiceti se lidé zhoršují v paměťových testech.

Stresující je pro lidi po čtyřicítce také to, že se dostávají do období, kdy se stále starají o své děti nebo se začínají starat o své rodiče (či oboje zároveň) a k tomu pracují naplno. Jde o takzvané sendvičové období. Práci tedy mnohdy věnují mnohem více než čtyřicet hodin týdně. Pro vysoké výkony je ale také důležitý spánek. Lidé nad 26 let by měli spát více než sedm hodin denně.

Víte, že...
...podle vědců podáte vysoký výkon, pokud budete pracovat 21 až 35 hodin týdně, ale ne víc než tři až pět hodin denně?

Přečtěte si
ivannavratil386
28. 9. 2018 • 14:22

Zajímavé, o tomto už jsem také někde četl. Osobně ale nejsem toho názoru, že by práce po čtyřicítce nějak zásadně ničila zdraví. Nicméně je pravda, že asi dost záleží na tom, o jakou práci se jedná. Mně už například 40 bylo, podnikám (mám offshore firmu, kterou jsem si založil přes https://www.ioffshore.cz/ ) a na špatné zdraví si rozhodně stěžovat nemohu.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.