Autem k moři? Hlavně neriskujte!

Mezi nejoblíbenější dovolenkové destinace Čechů patří podle průzkumů tradičně Chorvatsko. Jenže ta cesta... Na silnici řidiče čeká nejedna objížďka a zdržení se nevyhnete ani letos. Víte, jak přežít čekání v koloně a na co si dát při stovkách kilometrů dlouhé jízdě pozor?
1. Zatočte s únavou
Být u moře o pár hodin dřív, ale za jakou cenu? Před samotnou cestou si dopřejte odpočinek a buďte jako profíci. Naordinujte si pravidelné přestávky, které poctivě dodržujte. Energii načerpanou na odpočívadle využijete až se zaseknete v první koloně. Nezaskočí vás hlad, žízeň ani potřeba na toaletu. Pamatujte, že maximální doba nepřetržitého řízení by v běžném provozu neměla přesáhnout čtyři hodiny. Hlavně neriskujte!
2. Zákeřná káva
Krátkodobě kofein sice oddálí pocit únavy, ale ten se později může vrátit a být ještě intenzivnější. Je dobré pamatovat na to, že káva odvodňuje a proto je důležité dodržovat klasický pitný režim. Každou kávu tak doplňujte vodou a nebojte se přidat i nápoje s cukrem, které řidičům snadno a rychle dodají energii.
3. Pozor na dlouhé sezení
Ačkoli se to nezdá, tak i dlouhé sezení při cestování může nést zdravotní rizika. Jedním z nich je žilní trombóza. Podle odborníků by měla ideálně každé dvě hodiny následovat malá zastávka a protažení, které rozproudí krev v žilách. Ti, kdo mají žilní problémy, by se měli před cestou poradit s lékařem.
4. Co s dětmi
Pokud vyrážíte i s vašimi ratolestmi, doporučujeme poctivou přípravu. Na cestu dostatek jídla, které v kombinaci s teplým počasím snadněji ukolébá děti k spánku. Vždy se vyplatí mít po ruce nějakou tu hru. Doporučujeme i dětský tablet, díky kterému nebudete pár hodin o dítěti vědět.
5. Buďte připraveni
Výstražné pomůcky, jako jsou reflexní vesty a trojúhelník si v autě uložte na dobře dostupné místo, odkud je v případě potřeby rychle vytáhnete. V případě selhání vozu není od věci mít powerbanku, kterou si můžete dobít telefon. Tak vás při volání pomoci nezradí vybitá baterie mobilu. Může se i stát, že vypoví službu navigace, vyplatí se proto mít v záloze i klasické automapy.
Před cestou...
➤ Zkontrolujte stav vozidla, doplňte provozní tekutiny
➤ Připravte si všechny doklady k vozidlu
i ty osobní, překontrolujte jejich platnost
(techničák, zelenou kartu, pas...)
➤ Opatřete si informace o provozu na plánované trase, vybavte se aktuální navigací
➤ Zvolte si vhodný začátek cesty a vyhněte se tak dopravním špičkám ve velkých městech
➤ Zvažte, zda pojedete nonstop, vytipujte si předem místa, kde budete tankovat a odpočívat
➤ Uložte si telefonní číslo asisteční služby
do paměti své i mobilního telefonu
➤ Mějte s sebou dostatek tekutin a vhodné jídlo
➤ Dbejte na bezpečné umístění zavazadel ve vozidle, připevnění nosičů na kola a dalšího vybavení