7 rad pro pohodovou dovolenou! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 23. března 2023

Svátek slaví Ivona, zítra Gabriel

7 rad pro pohodovou dovolenou!

Chcete si dovolenou pořádně užít? Pak vyřešte několik věcí předem a už si nebudete muset dělat vrásky.
Chcete si dovolenou pořádně užít? Pak vyřešte několik věcí předem a už si nebudete muset dělat vrásky.

Letní dovolená, to je období, na které se všichni celý rok těšíme. Zdá se nám, že trvá věčnost, než se vytouženého odpočinku dočkáme. Je jasné, že nikdo z nás nechce o prázdninách řešit problémy či nepříjemnosti a kazit si tak čas, který jsme si naplánovali výhradně pro relaxování. Přinášíme vám proto pár tipů, jak si užít dovolenou bez starostí.

1. Ověřte platnost cestovních dokladů
Některé země jako např. Thajsko požadují platnost cestovního dokladu ještě 6 měsíců po návštěvě destinace. Počítejte také s tím, že na nový pas můžete čekat i 30 dní.

2. S sebou drobnou hotovost i karty
„Může se vám stát, že např. půjčovny aut a hotely budou chtít blokovat rezervaci pouze kreditní kartou, nikoli debetní,“ upozorňuje Pavla Hávová z ČSOB. Drobná hotovost se bude hodit na parkování nebo na WC.

3. Nezapomeňte na léky
Vezměte si ty, které běžně užíváte, a přibalte i na průjem či nevolnost. Přestože vám třeba nebývá od žaludku špatně, projížďka lodí může způsobit, že bude špatně i vám. Buďte na to připraveni.

4. Stahování dat a roaming
Data jsou v zahraničí drahá a mohlo by se vám stát, že »prosurfujete« majlant. Ideálně se připojujte tam, kde je zdarma wi-fi. Také si ověřte, že máte roaming pro volání ze zahraničí.

5. Do exotiky se nechte očkovat
Pozor, ať z dovolené není noční můra. Zejména těhotné by se měly vyhnout zemím, které se potýkají s výskytem viru zika.

6. Mějte po ruce důležitá čísla do banky, na asistenční službu a na ambasádu
Přestože si říkáte, že vám se to nikdy stát nemůže, na kritické situace je vždy lepší být připraven. „Myslete na to, že nikdy nesmíte dávat svou platební kartu z ruky. Nedávejte ji obchodníkovi jako zástavu a mějte ji pořád pod dohledem,“ varuje Martina Slavíková z Ery a Poštovní spořitelny.

7. Pojistěte se
Nemusí se vám stát zrovna úraz, ale třeba to jen přeženete se sluníčkem. Řada pojišťoven a některé banky umožňují pojistit se rychle i na poslední chvíli např. přes mobilní aplikaci. U své banky si ověřte, zda nemáte plnohodnotné cestovní pojištění přímo ke své platební kartě.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.