Tajemství ruských kosmonautů: Proč do vesmíru létají ozbrojení?! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 25. června 2024

Svátek slaví Ivan, zítra Adriana

Tajemství ruských kosmonautů: Proč do vesmíru létají ozbrojení?!

Alexej Leonov.
Alexej Leonov. (Foto Profimedia.cz, ara)

Ruští kosmonauti jsou připraveni na vše! Do vesmíru létají vybaveni speciálním balíčkem na přežití. A jeho součástí je i zbraň! Dříve to byla kombinovaná brokovnice, od roku 2006 létají s poloautomatickou pistolí. Proč? Mají snad strach z mimozemšťanů?

Vše odstartoval ruský kosmonaut Alexej Leonov (81), který 18. března 1965 vstoupil jako první člověk do volného prostoru. Viděl, nebo tam snad potkal něco děsivého? S ufony to dle oficiálního stanoviska nemá nic společného. Sovětský svaz prý vyzbrojoval své astronauty z jiného důvodu – zatímco moduly s Američany přistávají takřka zásadně do oceánu, Rusové zase na pevnině. A protože propočet místa přistání nemusí vždy sedět, je třeba se připravit i na »komplikace«.

Uvízli na Sibiři

Ty ostatně zažil i Leonov a jeho kolegovi Pavel Běljajev (†44). S lodí Voschod 2 měli původně přistát 19. března 1965 v Kazachstánu, avšak skončili na Sibiři – asi 2000 kilometrů od naplánovaného bodu! V hlubokých lesích za Uralem, v minus 52 stupních Celsia a v metru a půl sněhu museli přežít až od 21. března, než byli nalezeni. Navíc u sebe neměli zbraň a byli tak úplně bezmocní, kdyby se náhodou objevil medvěd nebo vlci. A to byl ten důvod, proč se Leonov osobně zasadil o to, aby se už napříště létalo do kosmu nejenom se zbraní, ale i balíčkem pro »přežití«.

Trojhlavňová brokovnice

Původně kosmonauty chránila brokovnice TP-82. Ta ale nebyla určena pro vesmírné použití, ale měla posádku chránit před predátory v odlehlých oblastech Rusi. Měla tři hlavně: jednu na náboje do pušky, druhou na náboje do brokovnice a třetí na světlice. Navíc se také dala rozložit a použít jako mačeta či lopatka. Od roku 2006 ji nahradily moderní poloautomatické pistole.

Aha! Víte, že...

...součástí záchranného balíčku je např. mačeta, křesadlo, zápalky (v nepromokavém obalu), rybářské vlasce, háčky, světlice, nádoba na vodu, rádio či svítilna? Třem kosmonautům prý tahle zásoba vydrží min. na 72 hodin.

Zbraně
Zbraně

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.