Tragédie v Černobylu a boxeři Kličkovi: Tátu poslali na smrt! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 19. června 2024

Svátek slaví Leoš, zítra Květa

Tragédie v Černobylu a boxeři Kličkovi: Tátu poslali na smrt!

Černobylská havárie těžce poznamenala i ukrajinské boxerské šampiony Vladimira (40) a Vitalije (44) Kličkovy.
Černobylská havárie těžce poznamenala i ukrajinské boxerské šampiony Vladimira (40) a Vitalije (44) Kličkovy. (Foto ara)

Černobylská havárie těžce poznamenala i ukrajinské boxerské šampiony Vladimira (40) a Vitalije (44) Kličkovy. Právě radiace ze zničené elektrárny jim zabila tátu!

Vladimir Rodionovič Kličko (†64) zemřel před pěti lety na rakovinu a oba jeho slavní synové jsou si jisti tím, že si ji přivezl z Černobylu. Tam byl totiž coby vojenský pilot v roce 1986 poslán pomáhat s likvidací následků havárie. „Bylo mi tehdy 14, náš táta měl zrovna službu. Říkal, že na pár dní musí pryč kvůli naléhavému případu. Ani jsme se nezeptali kam,“ vzpomíná po 30 letech Vitalij.

„Po dvou dnech nás ale informoval, že došlo k obrovské tragédii. Elektrárna v Černobylu explodovala, měli jsme zůstat doma a neopouštět byt. Tuhle informaci jsme měli jen my, k ostatním lidem se donesly jen spekulace,“ dodal s tím, že tehdy oficiální informace zkrátka neexistovaly. „Táta poslal mého mladšího bratra Vladimira na jih Ukrajiny, já jsem celou dobu zůstal v Kyjevě. Na prvního máje jsem šel manifestovat, k lidu tam promlouval známý automobilový závodník a ujišťoval nás, že se nic nestalo. Náš táta ale zatím nasazoval vlastní život přímo na místě havárie. A 25 let poté za to draze zaplatil, zemřel v pouhých 64 letech,“ uzavírá své vzpomínky starší z boxerských šampionů. Boxerské hvězdy strávily pár let v Československu, konkrétně v Mimoni na Českolipsku. Vladimir i Vitalij tam pět let chodili do školy a jejich táta pracoval na nedaleké vojenské základně v Ralsku i v o něco vzdálenějších Milovicích. V roce 1983 se ale vrátili zpět na Ukrajinu a tři roky poté byl povolán do Černobylu. O pár let později byla otci slavných boxerů diagnostikována rakovina lymfatických uzlin, které v roce 2011 podlehl. „Když budeš bojovat, musíš bojovat tak, abys pokaždé vyhrál,“ vštěpoval táta svým synům. Vyhrát v boji s důsledky Černobylu však bylo nemožné...Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.