Nebyl to jen Černobyl! Další katastrofy, které Sověti tajili | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 21. července 2024

Svátek slaví Vítězslav, zítra Magdaléna

Nebyl to jen Černobyl! Další katastrofy, které Sověti tajili

Havárie jaderné elektrárny Černobyl
Havárie jaderné elektrárny Černobyl (Profimedia.cz)

Nedávno odvysílaný pětidílný seriál Černobyl připomněl katastrofickou havárii sovětské atomové elektrárny v roce 1986. Sugestivní vyprávění ukazuje na viníky. Kromě zfušovaných reaktorů a diletantismu a nepřipravenosti v kritických situacích je problém mnohem více patologický. Věčné sovětské bagatelizování kiksů, tvrdošíjné zastírání reality, dezinformace, ideologické masáže a sebeobelhávání, to všechno páchá nedozírné škody. Bohužel je toho mnohem víc, než jen Černobyl…

Černobyl měl na svědomí 400krát více radioaktivního spadu než atomová bomba svržená na Hirošimu. Problém byl ale v tom, že komunistické vedení nepřiznalo míru tragédie. Podobně se Sovětský svaz zachoval mnohokrát. Například jaderná havárie v Kyštymu na Uralu v roce 1957 měla na svědomí 8 tisíc mrtvých.

Kyštym

Evakuace z okolí jaderného kombinátu proběhla až po několika dnech, světu se nic neřeklo, zuřila studená válka, a tohle by se považovalo za selhání. Nicméně stále tu vede tzv. Východouralská radiační stopa v délce 250 km. Nikdo tu dosud nežije, oblast je kontaminovaná, A Chruščov nad tím tehdy mávl rukou, že se lidé prostě odstěhují. Z desítek vesnic a měst zmizel život, absurditám korunu nasadil režim vyhlášením lokality za přírodní rezervaci se zákazem vstupu! Stejně jako v řadě dalších případů nebyli lidé informováni, buď je vystěhovali, případně rozvěsili vyhlášky po domech, aby se nevycházelo. „Slyšeli jsme ohlušující výbuch, ale nic jsme o něm nevěděli, normálně se šlo do školy. Příští víkend vyhlásili v kolchozu brigádu, sklízeli jsme řepu a házeli do vyhloubených jam. Říkali, že je poškozená a nemáme ji jíst,“ popsala jedna z pamětnic, které bylo tehdy jedenáct let. Šokující je absolutní informační embargo a hodnota lidského života. Je nejen vinou druhé světové války silně devalvována. Ruský člověk vydrží všechno, zní scestné teze soudruhů. A zásadní je stát a jeho pozitivní obraz.

Majak

Kyštymský jaderný kombinát nazývaný Majak dodával náplň do nukleárních zbraní, elektráren, zařizoval skladování jaderného odpadu, nicméně s izolováním radioaktivity si nikdo příliš hlavu nelámal, resp. v době havárie se netušilo, jak fatální následky může mít ozáření, spad a kontaminace půdy či vody. Odpad odpočíval na dně zdejších jezer Karačaj a Kyzyltaš, pouštěl se i do řeky Tečy.

Vše pro image režimu

Podle historiků bylo utajování informací ze strany sovětského politického systému jasnou snahou o udržení dokonalé image režimu. V době míru a socialismu se přece nedějí tragédie ani nehody. Stát vykonával kontrolu nad hromadnými sdělovacími prostředky a nechtěl seznamovat veřejnost se špatnými zprávami, které by mohly ohrozit legitimitu politického režimu.

Celý článek najdete v tištěné verzi Aha!

Přečtěte si
tknbtdanc@...
2. 7. 2019 • 02:24

Přejít na SpFling.com - skvělé seznamka pro dospělé s inteligentní vyhledávací systém najít sex partnera!

yjbebqwlb@...
1. 7. 2019 • 09:36

Přejít na SpFling.com - skvělé seznamka pro dospělé s inteligentní vyhledávací systém najít sex partnera!

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.