Ostudné celosvětové srovnání! Mizerná práva českých žen!

Tak tenhle žebříček si asi Česko na nástěnku úspěchů nevyvěsí. Pokud jde o rovné šance žen vůči mužům, jsme ze 145 hodnocených zemí na 81. příčce. Před námi je Burundi, Uganda, Senegal, Rusko, Albánie, Rumunsko, ale třeba i Kuba.
Rovné šance žen jsou v Česku jen ve vzdělávání, srovnatelné pak pokud jde o zdraví a přístup k sociální péči. Naopak slabé je zastoupení žen v politice i jejich pozice v ekonomice – ukazuje zpráva Světového ekonomického fóra Global Gender Gap Report 2015. Ta dokládá, že celkově ve světě se propast mezi muži a ženami zmenšuje jen pomalu, za deset let jen o čtyři procenta. „Stírání rozdílů dosavadním tempem by trvalo 118 let,“ uvádí zpráva.
Ve vzdělání prvníAni Česko nezaznamenalo za posledních deset let velký pokrok. Své hodnocení si zlepšilo o 1,6 bodu. Nejlepší skóre přitom dosáhlo právě pokud jde o rovné šance ve vzdělávání. Tady jsme získali plný počet bodů a obsadili první místo, tedy o padesát míst výš než před deseti lety. Bídně jsme na tom ale v ekonomice a na trhu práce, kde nám patří 94. místo. Průšvih je to také v politice, kdy jsme se za 10 let propadli ze 70. na 83. místo.
Ostudná příčka„Celkově jedenaosmdesátá příčka pro ČR je ostudná,“ komentovala to eurokomisařka pro rovnost Věra Jourová. V Česku podle ní hrají velkou roli stereotypy a tradiční vnímání rolí žen jako pečovatelek a mužů jako živitelů. A vliv má podle ní i rozdělování na povolání ženská a mužská. „Proč má zdravotní sestra nižší plat než řidič, přitom má vyšší vzdělání a větší zodpovědnost?“ ptá se eurokomisařka.
Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) pak vidí cestu v osvětě k prolomení předsudků hlavně u zaměstnavatelů. „V rámci EU jsme například v rozdílu v odměňování jedni z nejhorších,“ soudí Marksová.
Polovina? Ani náhodou!Ženy tvoří víc než polovinu české společnosti, ve Sněmovně však při volbách obsadily stejně jako v krajských zastupitelstvech jen pětinu křesel. V Senátu získaly 19 % a v obecních zastupitelstvech 27 %. Ze sedmnáctičlenné vlády jsou ministryně jen tři.
Kdo je také před námi:12. Nikaragua
16. Namibie
23. Burundi
27. Mozambik
29. Kuba
58. Uganda
61. Lesotho
63. Ghana
67. Ukrajina
70. Albánie
72. Senegal
75. Rusko
81. Česko