Konečně! Ocení Čecha, který zachraňoval Židy!

Zachránci židů sir Nicholas Winton či Oskar Schindler jsou známí. Ale věděli jste, že před transporty do koncentráků pomohl uprchnout do bezpečí 2500 židům i Čech (†91), někdejší československý konzul v Marseille?
Nyní za své činy obdrží in memoriam významné ocenění Spravedlivý mezi národy. Cenu uděluje izraelský památník obětí holokaustu Jad Vašem. „S radostí potvrzujeme, že panu Vladimíru Vochočovi byl titul Spravedlivý mezi národy opravdu udělen. V průběhu léta by mělo dojít k slavnostnímu předání medaile jeho pozůstalým,“ řekla mluvčí izraelského velvyslanectví v Praze Mahulena Červená.
Vochoč působil v Marseille letech 1938 až 1941. Na přelomu 30. a 40. let vydával pasy židovským uprchlíkům. Díky nim se mohli dostat do bezpečí, přes Španělsko a Portugalsko do zámoří. Uprchnout se tak podařilo například historikovi Konradu Heidenovi, satirikovi Walteru Mehringovi, spisovateli Leonhardu Frankovi nebo byzantologovi Ernstu Steinovi. Měl dohodu s mladým Američanem, který dorazil na pomoc intelektuálům a antifašistům. Cestovní doklady vystavoval na jeho doporučení. Američan na oplátku financoval výrobu pasů.
V roce 1941 byl zadržen
Vochoče v březnu 1941 zadržel tehdejší vichistický režim. Po pár měsících se mu podařilo uprchnout. Působil pak v exilové administrativě v Londýně.
Odměna doma? Kriminál!
Komunistický režim v Československu Vladimíra Vochoče v 50. letech odsoudil ve vykonstruovaném procesu na 13 let. Ve vězení strávil téměř sedm let, propuštěn byl v roce 1960 na amnestii.