Pořádek v ledničce šetří peníze! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 23. ledna 2022

Svátek slaví Zdeněk, zítra Milena

Pořádek v ledničce šetří peníze!

Potraviny byste do lednice neměli dávat nahodile.
Potraviny byste do lednice neměli dávat nahodile. (Ilustrační foto: Profimedia.cz)

Až tisíce korun ročně vám může ušetřit pořádek v lednici. Když budete přesně vědět, co a kde máte, nic se vám nestihne zkazit. Průměrný Čech totiž vyhodí každý rok 170 kg potravin, a to už je pořádná finanční rána.

Potraviny byste do lednice neměli dávat nahodile. „Teplota uvnitř chladničky se na různých místech liší. I proto velmi záleží, kde jsou jednotlivé potraviny uloženy. Nejchladněji bývá vespodu. Směrem vzhůru teplota roste s každým patrem o jeden stupeň. Tyto teplotní rozdíly mají vliv na čerstvost potravin,“ vysvětluje výživová poradkyně Zuzana Douchová.

Šup do šuplíku
Boxy na dně ledničky jsou určeny pro zeleninu, jako je například ledový salát, květák, brokolice, kapusta, mrkev, celer nebo petržel.
! Zeleninu před uložením nemyjte.

Maso patří nad zeleninu
Spodní přihrádka nad boxy se svými –2 až 4 °C je vhodná pro syrové maso, drůbež a ryby.
! Maso uchovávejte v celofánu anebo v dobře uzavřených nádobách.

Ve středu si lebedí uzeniny a mléčné výrobky
Střední část ledničky má 4 – 6 °C. Hodí se proto pro otevřené paštiky, uvařené maso, šunku, uzeniny, máslo, margaríny, plátkové a tavené sýry, jogurty a mléko.
! Masné a mléčné výrobky pečlivě oddělujte.

Hotová jídla dejte nahoru
Pro uskladnění hotových jídel je nejvhodnější horní část ledničky, ve které je 7 – 8 °C. Patří sem například omáčky, guláše, polévky, pudingy, dorty, zákusky anebo například chlebíčky.

Vejce chtějí do dveří
Nejteplejším místem lednice s 10 – 11 °C jsou její dvířka.  Do dolní části dvířek patří nápoje jako mléko, džusy, minerálky nebo pivo.  Vejce vložte do speciální přihrádky, která je pro ně určená. Vkládejte je špičkou dolů, protože na tupém konci se nacházejí póry, kterými vejce přijímá kyslík.  V horní části dvířek může být máslo, margaríny a otevřené marmelády.

Co do lednice nepatří?!
Některým potravinám chlad lednice nesvědčí. Uskladněte je proto na temnější místo, například do špajzu, ušetříte tím i místo. Do lednice rozhodně nepatří například brambory, cibule, česnek, ovoce, rajčata, čokoláda nebo med.

Autor:  růž

Přečtěte si
ivannavratil386
10. 8. 2018 • 23:35

Velmi zajímavý článek. Díky mockrát. Já měl s pořádkem v lednici vždy docela problémy. Částečně to ale bylo i tím, že v mé staré lednici nebylo tolik místa a vždy jsem se snažil toho do ní dostat co nejvíce. Teď už mám novou, mnohem větší lednici (konkrétně tuto: https://www.expert.cz/hisense-rs670n4ac1/ ) a u té si na to, aby v ní byl pořádek dávám mnohem větší pozor.

-bello-
18. 11. 2015 • 01:17

mek u Pišingrový máš menu na večeři, lásko

mekanik
17. 11. 2015 • 08:10

be segedín a řízky já měl pocit že pro to pivo lítáš z lásky.zlato já mám zas hlad co dnes bude?doufám že nebude zas nějaká zdravá výživa.lásko já tě varuju

jakeline
17. 11. 2015 • 05:47

Mě se toho zkazí minimálně jsem limitovana kolik mohu za potraviny utratit proto se nemusím bát že se něco zkazí

jussuf
16. 11. 2015 • 20:46

Na hornej polici chladničky držím filmy ( stále ešte platí, že ozaj kvalitnú fotku možno urobiť len z filmu a tie digitálne sračky sú len na srandu ), v nižších policiach držím mlieko, neaolko pivo a vodu, aby boli vždy chladené po ruke. Potraviny rovno konzumujem.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.