Když písmenka tančí před očima! Jak mají děti bojovat s dyslexií?

Dyslexie je pro školáky jako prokletí. Kvůli této poruše učení bývají považováni za hloupé nebo obviňováni, že se málo snaží. I s dyslexií však lze úspěšně bojovat.
Termín dyslexie použil poprvé v roce 1887 německý očař Rudolf Berlin. Dříve se používalo označení »slovní slepota«. Co to znamená? Dítě nerozumí čtenému textu. Často si stěžuje, že se písmenka »hýbou«. Při čtení vypouští nebo přidává hlásky, vynechávat může i celá slova. Chybně čte i číslice. Rodiče si mohou všimnout i toho, že si dítě plete pravou a levou ruku.
Spolehlivě diagnostikovat dyslexii lze až zhruba ve třetí třídě. Dítě by mělo docházet do pedagogické poradny, kde s ním pracují odborníci. Pomáhají speciální grafomotorická cvičení a specifické metody čtení. Ve škole by měl mít dyslektik úlevy a neměl by být nucen číst nahlas před celou třídou. Dyslexií trpí zhruba 15 % dětí, u většiny se ale upraví. V dospělosti trápí obtíže se čtením asi 1 % populace.
Levá vs. pravá hemisféra Jakou část mozku používáte? Podívejte, kudy vám to …
Celý článekVčelka pomáhá
Aplikaci Včelka, která pomáhá malým dyslektikům naučit se číst, představí dnes na Dnech dyslexie ve Veletržním paláci v Praze. Děti z prvního stupně základních škol díky ní mohou získat »individuálního trenéra čtení«.