Malé školení pro pijáky alkoholu: Víte do jaké skupiny patříte? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 25. července 2024

Svátek slaví Jakub, zítra Anna

Malé školení pro pijáky alkoholu: Víte do jaké skupiny patříte?

Když muž utíká do hospody, je to problém.
Když muž utíká do hospody, je to problém. (Profimedia.cz)

Američtí psychologové si dali tu práci prozkoumat chování tisíců pijáků, aby dospěli k tomu, že lze pro ně najít čtyři kategorie připomínající literární vzory: Ernst Hemingway, Zamilovaný profesor, Mary Poppins a Hyde.

Letní vedra svádějí ke zvýšené konzumaci alkoholu. Návodů jak pít, a přitom se neopít, je řada. Každý člověk je sice jedinečný, ale i tak lze konzumenty alkoholu rozdělit do čtyř základních skupin.  

Jen zdánlivou výhodou té první kategorie je vysoká odolnost vůči alkoholu. Pijáci typu Ernsta Hemingwaye se vydrží prolévat celý večer, aniž by spadli s barové židle a většinou jsou schopni udržet i smysluplnou konverzaci. Jsou ale zároveň těžkými “závisláky“, kteří se bez alkoholu neobejdou ani den a konzumace jim často komplikuje výkon povolání i rodinný život. Koneckonců i sám Hemingway ukončil život sebevraždou.

Největší požitek z alkoholu mají nejspíš pijáci typu Zamilovaný profesor (podle hrdiny hraného Eddiem Mc Murphym). Těm stačí k eufórii i jedna sklenka, aby se stali vtipnými společníky. Alkohol jim dodává kuráž a jejich chování se výrazně mění. Často pak ztrácejí soudnost a druhý den jen žasnou, co všechno napovídali či naslibovali.

Vzácnější kategorií jsou osoby typu Mary Poppins. Tato skupina konzumentů alkoholu se vyznačuje srdečností, vlídností i soucitem. Typická je pro některé ženy, které ani po konzumaci alkoholu neztrácejí hlavu a nemění své chování.

Nejhorší sortou pijanů jsou ale hysterické osobnosti typu Mr. Hyda. Alkohol u nich boří všechny zábrany, pitím u nich roste agresivita a v podroušenosti jsou schopny zničit na co přijdou. Tito lidé by se v zásadě měli alkoholu úplně vyhýbat, pokud nechtějí riskovat střet se zákony či běžnou morálkou. Druhý den po vystřízlivění totiž trpí depresemi z toho, co všechno napáchali, a pro ostudu chodí raději kanály. Takových pijáků je bohužel celá čtvrtina a často o svém řádění ani nevědí kvůli výpadkům paměti.Autor:  al

Přečtěte si
nicnezpravda.
5. 8. 2015 • 14:02

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.