Bezpečně na koupalištích, u rybníků i v moři: Pozor na alkohol a přecení sil! Jak se chovat u vody a neutopit se?

Je druhou nejčastější příčinou náhlé smrti, hned po dopravních nehodách. Utonutí! Až 250 lidí ročně u nás zaplatí za své mnohdy nezodpovědné chování u vody životem a zdaleka to nejsou jen děti. Pády do vody, skoky na neprověřených místech, přecenění sil, koupání v rizikových oblastech, anebo pod vlivem alkoholu – to vše může za to, že léto u vody zbytečně stojí život spoustu lidí. Aha! pro ženy zjistilo, jak se bezpečně chovat u vody a co dělat v případě tonutí.
Ročně se u nás utopí dva až třikrát více lidí než v Chorvatsku a dalších přímořských státech. Podle záchranářů je hlavní problém v tom, že se lidé u vody a na ní neumějí chovat. Nerespektují pravidla, přeceňují síly, plavou pod vlivem alkoholu, skáčou do vody, anebo do ní chodí přehřátí. Tato zdánlivá maličkost může vyvolat šok z příliš rychlého ochlazení a vést k tonutí. Může vás také zradit zdraví a objevit se například křeč. Nedoporučuje se také chodit do vody bezprostředně po jídle a dát velký pozor v místech, kde plují lodě, u mol apod. Tam všude totiž číhá nebezpečí.
Nejvíce se topí chlapci!
V létě prudce stoupá také počet utonulých dětí. Řadě případů by však šlo zabránit. Až 60 % z nich se utopí proto, že polevila pozornost jejich rodičů. Nejčastějšími oběťmi jsou chlapci od 1 do 4 let, v případě starších dětí je pak nebezpečné koupání na neprověřených místech. Nepomůže ani to, že jsou jinak dobří plavci. Velké procento letních úrazů vzniká kvůli skokům do vody. Ty často vedou ke zlomeninám páteře s trvalými následky včetně ochrnutí, a mohou být i smrtelné. U 40 % poranění krční páteře bývá zároveň poškozena i mícha. Také plavání na větší vzdálenosti a přeceňování sil může způsobit, že se děti už na břeh nevrátí.
Na děti dávejte obzvlášť pozor!
- Malé děti nenechávejte u vody ani na chvíli bez dozoru. Velmi nebezpečná jsou i zahradní jezírka a malé bazénky. Pamatujte na to, že takové dítě je schopno se utopit i v pár centimetrech vody.
- Starší potomky poučte, aby se nekoupali na neznámých místech. Nikdy by neměli chodit k vodě samy, ale ve skupině, aby byl někdo, kdo může poskytnout pomoc a zavolat záchrannou službu.
- Pokud by děti skákaly do vody, je třeba vždy prověřit její aktuální stav. Stačí, když bude na dně kámen, zapíchnutá větev či kmen a neštěstí je na světě. Lepší je se těmto aktivitám zcela vyhnout.
- Děti u vody by nikdy neměly přeceňovat své síly, nedat na „hecování“ či posměšky ostatních. Neplavat tam, kam si netroufají. Nekoupat se u jezů či hrází a nikdy v místech, kde je koupání zakázáno! Na jezech u nás ročně zahyne kolem 10 lidí.
Na alkohol zapomeňte!
Většinu obětí utonutí (až 80 %) tvoří muži. U dvaceti procent z nich se později prokáže vliv alkoholu. Mluví se ale o tom, že číslo je mnohem vyšší – alkohol prý může hrát roli až u dvou třetin utopených. Přitom je ve vodě velmi rizikový, protože vede k přeceňování vlastních sil a schopností. Velký problém hrozí u plavců i u vodáků. Podle průzkumů až 87 % z nich považuje alkohol za povinnou výbavu na vodu. Přes polovina vodáků pije pivo i tvrdý alkohol. Mnozí jej navíc nekombinují s nealkem, a tak jim o to více hrozí i dehydratace, úpal či úžeh.