Aby vám klimatizace neublížila! V horku je fajn se ochladit, ale víte, co pak může hrozit vašemu zdraví?

Kdo by v parném létě nezatoužil po klimatizaci! Odborníci ale varují – s chladným vzduchem to rozhodně nijak nepřehánějte. Nachlazení, angína, bolesti svalů a kloubů, syndrom suchých očí, anebo i zákeřná, tzv. Legionářská nemoc – to vše vám může v horku přinést. A způsobit tak dokáže pořádné zdravotní problémy!
Zátěz pro lidský organismus
Vše je dáno tím, že lidské tělo špatně snáší prudké změny teplot a zažívá šok. Zpocené oblečení, které na sobě máte, je zchladí a svaly se stáhnou. Mezi nejcitlivější a nejohroženější místa patří krk, ramena a klouby dolních končetin – kotníky a kolena. Ženám pak může hrozit i zánět močových cest. Velmi častý bývá i syndrom suchých očí, o dehydratované pokožce ani nemluvě. Dlouhodobý pobyt v chladných klimatizovaných prostorách působí nepříznivě na horní cesty dýchací, což má za následek, že po čase ochraptíme, objevit se může nachlazení i angína. Opakované přechody z chladné místnosti do tepla mohou zatěžovat oběhový systém a ke kolapsu pak častokrát nebývá daleko. Pokud vzduch způsobí prochladnutí zad či krku, výsledkem mnohdy bývají bolesti kloubů, svalů nebo zad.
Rozdíl maximálně 5 stupňů
Podle odborníků je to snadné – aby vám klimatizace neublížila, neměl by být rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou větší než 5 stupňů Celsia. Pokud jsou tedy venku 35stupňová vedra a vy máte nastavenou klimatizaci na pouhých 18 stupňů, tělo se s tak vysokým 17stupňovým rozdílem jen tak jednoduše nesrovná. A pak mohou nastat velké zdravotní problémy. Opatrnosti je třeba všude, kde se klimatizace používá – v práci, v obchodních centrech a také při cestách autem.
Další potíže z klimatizace
■ Špatně čištěná klimatizace může vést ke zhoršení alergií. V uzavřeném okruhu totiž mohou cirkulovat plísně i prach.
■ V případě chřipky či nachlazení je vhodné příznaky, jako jsou bolest hlavy, bolest svalů anebo horečka, léčit běžnými léky proti horečce a bolesti.
■ Při zapnuté klimatizaci by se neměla otevírat okna. S tím může souviset i psychický problém u lidí, kteří v uzavřené místnosti trpí stísněnými pocity. Na řadu může přijít špatné soustředění a komunikace. Pro lepší soustředění zkuste kombinovanou esenci Koncentrace z Bachových květových esencí.
■ Pokud na vás klimatizace dlouhodobě žene vzduch přímo, dochází rovněž k vysoušení pokožky a k pálení či slzení očí. Potíže mohou mít i lidé, kteří používají místo brýlí kontaktní čočky. Pomoct mohou hypergelové čočky, které obsahují 78 % vody, stejně jako rohovka, a současně poskytují prakticky stejně kyslíku jako otevřené oko (např. Biotrue Oneday). Pokud čočky nenosíte, používejte oční kapky či tzv. umělé slzy. Dostatečně hydratujte pokožku, například spreji.