Začíná olympiáda stavebních firem!

PRAHA – Obchod století! Nikoliv hry, ale stavba olympijského stadionu v Letňanech je tím hnacím motorem kandidatury Prahy na letní olympijské hry v roce 2016.
Sportovní hry, nebo podvod století?
Jde o nesmírně lukrativní zakázku na stavby a ve hře jsou Metrostav, Skanska a Sekyra Group.
„Je zřejmé, že pořádání LOH podporují právě velké stavební firmy,“ řekl pražský zastupitel Jiří Witzany. Jak se zdá, nejde tak ani o olympijské hry, jako o to elegantně a hlavně rychle změnit územní plán v Letňanech. Zatímco normálně by takový proces trval okolo 30 let, když bude vše přikryto olympijskou kandidaturou, dá se změna udělat za rok a půl! A pak by cena pozemků vyskočila na stonásobek!
A pokud by se olympijské hry nakonec v Praze nekonaly, šlo by o podvod století! Stavební firmy by však rozhodně nepřišly zkrátka. „Ve studii se uvádí 24 miliard výdajů na sportovní stavby již před kandidaturou,“ dodal zastupitel Jiří Witzany s tím, že podle něj bude potřeba na pořádání olympijských her celkem 600 miliard korun (zatím se předpokládá 135 miliard).
Komu patří pozemky v Letňanech?
Původně byly pozemky v Letňanech státu. „Nyní by město muselo zaplatit stovky milionů, aby odkoupilo pozemky v Letňanech pro pořádání olympijských her,“ uvedl pro Aha! Jiří Witzany, zastupitel za Evropské demokraty. Stát se totiž území v Letňanech přes konsolidační agenturu zbavil v roce 2004 za 300 milionů korun. Nyní vše patří ČKD Refin, kterou vlastní přes společnost 11 Fite strojírenský magnát Petr Speychal. Až se 75hektarový pozemek podaří převést na stavební pozemky, stoupne podle realitních makléřů jeho hodnota asi na dvě miliardy korun.
Bez problémů podle něj nejsou ani pozemky na nichž je letňanské výstaviště. „Město je na 99 let propůjčilo společnosti Sehnal Group. Za nulové peníze! Dá se předpokládat, že pokud by město chtělo s pozemky manipulovat, muselo by firmě zaplatit odstupné,“ dodal Witzany.
Je možné kvůli olympijským hrám změnit územní plán?
Michael Hvížďala, bývalý zastupitel Prahy:
„Změna územního plánu je záležitostí na roky. Když však přijdete s projektem olympijských her, změníte stovky hektarů území v krátké době na území tak, jak velké stavební firmy potřebují. A když se OH neuskuteční, nikoho nepřekvapí, že tam budou postaveny hotely, nákupní centra, bytové domy nebo administrativní budovy.“
Autor: (luč)
Foto pro Aha!: ÚRHMP