Češi mají strach z dalšího psychicky nemocného člověka z Dobřan: Schizofrenik Jirka (43) zapálil dům! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 15. července 2024

Svátek slaví Jindřich, zítra Luboš

Češi mají strach z dalšího psychicky nemocného člověka z Dobřan: Schizofrenik Jirka (43) zapálil dům!

Věra Bartoňová se bojí, aby ji soused schizofrenik nenapadl jako Vlastislav A. nebohou knihovnici Hanu B.
Věra Bartoňová se bojí, aby ji soused schizofrenik nenapadl jako Vlastislav A. nebohou knihovnici Hanu B. (Foto Aha!: Kateřina Moravcová)

Strach z psychicky nemocného souseda mají obyvatelé paneláku ve Verušičkách na Karlovarsku. Bojí se, aby na ně nezaútočil jako Vlastislav A. (29) na knihovnici Hanu B. (†27) v Horní Bříze na Plzeňsku.

S psychicky nemocným Jirkou (43) žije v jednom domě přes 40 let i Věra Bartoňová (62). „Jirku znám od malička. Schizofrenie se u něj projevila asi před dvaceti lety, když svým prarodičům zapálil dům,“ vypráví sousedka. Ta se také stává stále častěji terčem Jirkových útoků. „Kope nám do dveří, bouchá různými předměty, z okna hází zapálené noviny. Jednou pro něj přijela policie, kterou si sám na sebe zavolal. Když ho vedli kolem nás, řval na mě: ty svině stará, tys na mě poslala policajty, počkej, až se vrátím,“ vypráví vyděšeně Bartoňová.

Obavy z psychicky nemocného mají i ostatní obyvatelé. Jirka se letos v lednu vrátil z tříměsíčního pobytu v psychiatrické léčebně Dobřanech, odkud pustili i Vlastislava A., který poté ubodal knihovnici Hanu B. Podle sousedky prý už nyní zase nebere prášky. „Bojíme se, abychom nedopadli jako oběti jiných psychopatů,“ uzavírá sousedka a jmenuje i zavražděného studenta Petra Vejvodu (†16), kterého loni v říjnu ubodala ve škole schizofrenička Barbora Orlová (27).

Maminka Jirky: Syn se léčí
„Ano, je to pravda, že syn trpí psychickými problémy, zrovna dneska jedeme od lékaře. Syn se léčí, víc k tomu ale říkat nebudu,“ řekla Aha! Jirkovo maminka.

Právník Ronald Němec radí: Braňte se
„Proti takové situaci se lze bránit dvojí cestou. První je podáním žaloby na imise k občansko-právnímu soudu z důvodu, že nám někdo zasahuje svým chováním do našeho osobního života. A ta druhá možnost je přímo podání trestního oznámení, a to v případě dojde-li k vyhrožování nebo ke stalkingu. Do oznámení lze doplnit, aby u dotyčného bylo provedeno psychiatrické vyšetření.“Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.