Agentura, která má za úkol začleňovat Romy do společnosti, chce stávkovat! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 6. prosince 2023

Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín

Agentura, která má za úkol začleňovat Romy do společnosti, chce stávkovat!

Asi nejznámější české ghetto v mosteckém Chánově.
Asi nejznámější české ghetto v mosteckém Chánově. (Foto Aha! – Anna Stramová, Martin Nebesář, infografika Aha!)

Zaměstnanci vládní agentury pro sociální začleňování jsou připraveni vstoupit příští týden do stávky, pokud by jejich agentura měla dál spadat pod ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD). Podle nich hrozí jejich instituci politizace a nebude moci plnit své úkoly. Požádali premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) o to, aby se zasadil o větší samostatnost a nezávislost agentury. Pracovníci agentury to uvedli v prohlášení.

Agentura pro sociální začleňování je nyní jedním z odborů úřadu vlády. Je součástí sekce lidských práv, která spadá pod Dienstbierovo "ministerstvo". Spor mezi agenturou a Dienstbierem vyvolalo nedávné odvolání jejího šéfa Martina Šimáčka. Toho ministr zbavil funkce 16. dubna. Zdůvodnil to porušením pravidel zakázky a Šimáčkovou neochotou diskutovat o reorganizaci agentury. Zmínil ale i to, že Šimáček jako vládní úředník podnikal kroky proti přijetí části vládního návrhu školského zákona či usiloval o vyloučení jednoho ze zastupitelů ČSSD z rady projektu proti nenávisti.

Podle pracovníků agentury právě tyto důvody posilují jejich obavy, "že bude pokračovat politizace agentury". To by jí prý bránilo plnit úkoly v projektech, které mají zlepšit situaci ve městech a obcích s ghetty. Jednání s Dienstbierem a jeho náměstkyní Martinou Štěpánkovou o budoucnosti a fungování agentury prý neměly "uspokojivé výsledky", zaměstnanci proto vyzvali Sobotku, aby se zapojil do jednání o autonomii a nezávislosti agentury na ministrovi pro lidská práva.

Pokud by se nynější stav nezměnil, jsou pracovníci připraveni začít stávkovat. Zatím jsou od 29. dubna ve stávkové pohotovosti, zprávu o ní zveřejnili 4. května v noci. Kdyby agentura autonomii nezískala, její "vedení a další klíčoví pracovníci" by nemohli nést odpovědnost za závazky a podali by výpověď, stojí v prohlášení.

Dienstbier už dřív řekl, že odvolání šéfa agentury a její změny kvůli služebnímu zákonu ji nemají zlikvidovat, ale posílit. V budoucnu by pro ni měla pracovat stovka lidí, nyní je jich asi sedm desítek. Podle dřívějšího vyjádření ministra a jeho náměstkyně měly z agentury jako jednoho odboru vzniknout zřejmě odbory dva. Jeden by se věnoval práci ve městech a obcích, kde jsou ghetta. Druhý by se soustředil na návrhy opatření ke zlepšení situace i na čerpání peněz z EU.

Nyní agentura působí ve 36 místech, jejich počet by se měl postupně zvýšit na sedm desítek. Z evropských fondů je možné na sociální začleňování získat v příštích letech až 10 miliard korun.

 

 

 

 

 

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.