V těle ženy objevili něco nechutného: Krvelačného červa měla v močovém měchýři! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 24. března 2023

Svátek slaví Gabriel, zítra Marián

V těle ženy objevili něco nechutného: Krvelačného červa měla v močovém měchýři!

Nechutný ledvinovec psí měl 10 cm!
Nechutný ledvinovec psí měl 10 cm!  (ČTK)

Urologové krnovské nemocnice objevili v těle pacientky vzácného parazita ledvinovce psího. Jde o první případ v Česku i ve střední Evropě. Seniorce (+76) jej z těla museli vyoperovat.

„Pacientku k nám přivezli s tím, že má krev v moči. Dalo se předpokládat, že trpí zánětem, či má v močových cestách kamínek nebo nádor. To, že by měla v těle vzácného parazita, nikdo nepředpokládal,“ řekl urolog Jan Pulcer z nemocnice v Krnově.

Vyplaval ven

Při proplachu močového měchýře se vyplavil útvar vypadající jako sraženina, ale nezvykle pravidelného podlouhlého tvaru. Při bližším zkoumání lékař zjistil, že se jedná o živý organismus červovitého tvaru krvavě červené barvy.

Operace nutná

Lékaři se proto rozhodli provést další speciální vyšetření. Močový měchýř jí prohlédli miniaturní kamerou. A uvnitř objevili dalšího parazita přisátého ke sliznici. Toho následně odstranili chirurgicky.

„Jeden z nich měřil deset centimetrů a byl přisátý k močovému měchýři. Další - vyplavený - měřil šest centimetrů,“ konstatoval lékař. Až parazitologické vyšetření ukázalo, že jde o ledvinovce psího.

„U prvního vzorku se nepodařilo určit pohlaví. U druhého šlo o nezralou samičku,“ řekl Pulcer. Asi po dvou měsících byl podle něj močový měchýř pacientky zcela zahojený.

Urolog Ivo Odstrčil řekl, že ledvinovec psí napadá většinou pravou ledvinu. Tak tomu zřejmě bylo i v případě této pacientky. Z ledviny červ močovou trubicí putoval do měchýře. Žena možná pociťovala potíže, ale dokud neuviděla ve své moči krev, nepřipouštěla si je. Trpěla navíc dalšími vážnými zdravotními problémy, na něž před několika dny zemřela. S parazity ale nesouvisely.

Obří červ

Ledvinovec psí žije přibližně 5 let a může měřit až 100 centimetrů. Do těla hostitele se dostává prostřednictvím syrových či špatně tepelně opracovaných ryb. A právě jeho velikost působí problémy v těle hostitele. „Pacientka jedla většinou filety pangasiuse, či tresky. Případně sladkovodní ryby. Parazit se do jejího těla dostal zřejmě se špatně tepelně opracovanou cizokrajnou rybou,“ dodal doktor Pulcer. Milovníci sushi však prý majuí být v klidu, seniorka je nikdy v životě nejedla.

Častější u psů

S ledvinovcem se nejčastěji setkávají veterináři, protože konečným hostitelem bývají psi. „Ve střední Evropě je to ale rarita. Co se týče dostupné literatury, ve světě je několik desítek popsaných výskytů, většinou u zvířat v oblasti Kanady, Afriky, Asie, potažmo jižní Evropy,“ řekl urolog.

Mohla někoho nakazit?

Nikoho dalšího podle lékařů žena nakazit nemohla. „Cyklus ledvinovce je velmi složitý. Musí tam být několik mezihostitelů a člověk nebo zvíře je konečný hostitel. Není možné, aby byla zdrojem nákazy pro jiné lidi,“ vysvětlil lékař.Autor:  kru

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.