50 let dává dobrou noc! Večerníček slaví kulatiny! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 6. prosince 2023

Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín

50 let dává dobrou noc! Večerníček slaví kulatiny!

Fotografie
Fotografie (internal)

Dnes v 18:45 uběhne přesně 50 let od chvíle, kdy si Večerníček v papírové čepici získal srdce dětí i dospělých. Poprvé se uklonil, popřál dobrý večer a přinesl pohádku.

Už v roce 1963, dva roky před samotným vznikem Večerníčku, vysílala Česká televize nepravidelně v neděli vpodvečer pohádku v pořadu Stříbrné zrcátko. Velmi populární byl například Robot Emil, který se svými přáteli ze světa lidí zažíval plno humorných příběhů.

2. ledna 1965
Pohádky v televizi se staly velice oblíbenými, a tak se v hlavě dramaturga Milana Náprávníka zrodil nápad vysílat pohádku před spaním každou neděli. Ta je dnes známa jako Večerníček. Prvním odvysílaným byl Kluk a jeho kometa. Pohádka o setkání malého chlapce Petra s rozpustilou kometou, která se rozhodne pořídit si nový účes.

Večerníček barevně
Večerníček ale tehdy zdaleka nemohl sledovat každý, protože televizi neměla každá domácnost. Postupně ovšem diváků přibývalo. Vysílalo se nejprve jen černobíle a první barevný Večerníček mohli diváci sledovat v roce 1973.

1826986:gallery:true:true

Bude oslava!
50. narozeniny oslaví hlavně diváci. Každý večer, a to až do 26. ledna, bude Česká televize na ČT2 a dětském kanále vysílat vždy v 18.45 sérii historických večerníčků.

Dobrý večer a dobrou noc...
Večerníček dostal i svou podobu. Chlapce v papírové čepici, který před pohádkou popřeje dobrý večer a po pohádce dá všem dobrou noc.
Namaloval ho výtvarník Radek Pilař. Ten je i autorem celé znělky, v níž Večerníčkovi propůjčil v roce 1965 svůj hlas tehdy pětiletý Michal Citavý. je jednou z nejstarších televizních znělek v Evropě.

Autor:  nec

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.