Po stopách slavných »sametových« fotek: Herbert Slavík se bál, že mu zabaví film! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 23. dubna 2024

Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří

Po stopách slavných »sametových« fotek: Herbert Slavík se bál, že mu zabaví film!

Fotografie pochází z knihy 1989 očima fotografů
Fotografie pochází z knihy 1989 očima fotografů (Fotografie pochází z knihy 1989 očima fotografů)

Pětadvacet let od sametové revoluce, pětadvacet let, během nichž se změnily životy nás všech! Události revolučního roku 1989 mapují fotografie, které se staly legendami a získaly četná ocenění. Nový seriál deníku Aha! mapuje okolnosti jejich vzniku.

Snímek policisty vedoucího mladou slečnu Martinu patří k symbolům revolučního roku. Pořídil ho fotograf Herbert Slavík. „Fotografie vznikla při demonstraci 28. října 1989 na Václavském náměstí v Praze. V té době jsme všichni věřili, že se blíží změna, atmosféra ve společnosti byla neudržitelná, byla to jen otázka času,“ zavzpomínal Slavík pro deník Aha!

Fotografie pochází z knihy 1989 očima fotografů

Bál se o film
Demonstrace začala u sochy Svatého Václava, za pár minut dorazily k budově Národního muzea zásahové jednotky bezpečnosti a začaly skandující shromáždění postupně vytlačovat směrem dolů. Během toho docházelo ke střetům s demonstranty a zatýkání jednotlivců. Zpočátku poklidný zásah začal eskalovat na křižovatce s Jindřišskou a Vodičkovou ulicí, kde se policisté snažili posbírat demonstranty, které se jim nepodařilo rozehnat v horní části náměstí.

„Právě tady mne zaujala tato dvojice – policista odvádějící dívku. Oba mohli být stejně staří, jejich klidné výrazy kontrastovaly s děním kolem. Vše se odehrálo velmi rychle. Hned poté jsem vyměnil film. Nebylo výjimkou, že policisté vytahovali fotografům exponované filmy přímo z fotoaparátů,“ dodal.
Tehdy podobné záběry samozřejmě nesměly být publikovány, poprvé tak byla tato fotografie zveřejněna až při prvním výročí listopadové revoluce.

Soutěž Aha!: Vyhrajte unikátní knihu
Ivan Kyncl – Fotograf Charty

Fotografie pochází z knihy 1989 očima fotografů.


1.
Odpovězte formou SMS na jednoduchou otázku: Proč se revoluce označuje jako sametová?
a) Protože se obešla bez mrtvých
b) Protože studenti mávali sametovými vlajkami

2.
Pošlete správnou odpověď jen dnes od 5.00 do 24.00 na číslo 9079910 pomocí SMS ve tvaru: AHA mezera ODPOVED mezera JMENO mezera PRIJMENI mezera ADRESA mezera PSC
Příklad: AHA A Jan Novak Prazska 1 Teplice 41501
Každý den vyhrává 1 výherce, který pošle co nejvíce SMS se správnou odpovědí

Cena 1 SMS je 10 Kč vč. DPH. Provozuje Czech News Center a. s. Infolinka 296 363 199 (po – pá 8 –16). www.platmobilem.cz. Pravidla soutěže na www.ahaonline.cz

Popiska:
Kniha bude v prodeji pouze na výstavě Czech Press Photo od 21. 11. do 31. 1. 2015.


Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.