Konec starých časů: Film, kde herci trpěli! Josef Somr ukázal zadnici a Krbová ňadra! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 23. dubna 2024

Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří

Konec starých časů: Film, kde herci trpěli! Josef Somr ukázal zadnici a Krbová ňadra!

Fotografie
Fotografie (internal)

V Praze právě vypukla sametová revoluce a herci vystrojení do letních šatů trpěli na zámku Krásný dvůr. Byl mrazivý listopad a oni kašírovali léto. Tak přesně takhle vypadalo natáčení známého filmu Konec starých časů v čele s Josefem Abrhámem (72). Jak už samotný název vypovídá, zní to téměř osudově...

Film se měl natáčet už v létě. Jenže tehdejší cenzuře se nezdál scénář – jako ostatně u většiny filmů, které režíroval Jiří Menzel – a tak se filmování o několik měsíců zpozdilo. „Už se počítalo s tím, že se ani natáčet nebude, ale nakonec se to lehce přepsalo ke vzájemné spokojenosti všech stran. Když televize dala svolení, byla pěkná honička narychlo svolat všechny herce,“ prozradil nám zdroj z tehdejšího štábu.

V tu chvíli si ale nikdo neuvědomoval, do čeho se vlastně všichni ženou. Natáčet letní scény v době studeného podzimu totiž pro herce znamenalo hotové peklo. Venku mrzlo, až praštělo, a oni po place běhali v letních šatech a tvářili se jakoby nic. Nejvíce ze všech si »užil« Josef Abrhám.

„Při natáčení scény, kdy se koupal v rybníce, byla strašná zima, dokonce taková, že hned druhý den rybník kompletně zamrzl,“ vyprávěla kdysi Stella Zázvorková (†83), ve filmu kuchařka Františka. I přes doslova drsné bojové podmínky se snímek podařilo zdárně dokončit. „Nikdo nenadával, nikdo si na nic nestěžoval. Všichni to brali jako herecký úděl. Na place panovala skvělá nálada,“ dodala.

Adamíra – první příznaky nemoci

Film Konec starých časů byl jedním z posledních pro Jiřího Adamíru (†67), který zemřel na rakovinu necelé tři roky po premiéře. Během natáčení se u něj objevily první příznaky choroby.

„Strašně ho bolela záda. Vždycky byl samá sranda a pauzy mezi natáčením rád trávil ve společnosti kolegů, ale tenkrát se držel v ústraní. Moc toho ani nenamluvil. Když však předstoupil před kameru, nedal na sobě nic znát a svůj part sehrál perfektně. Nikdo tehdy netušil, jaké následky tato nemoc bude mít,“ prozradil nám pamětník.

Film se také pyšní na tu dobu velice odvážnými scénami. Vážený herec Josef Somr (77) ukázal svoji zadnici a Ljuba Krbová (53) dokonce odhalila ňadra. Zvlášť Somr prý dlouho váhal, zda roli Charouska přijme.

„Když s Menzelem spolupracoval poprvé na filmu Ostře sledované vlaky, kde hrál výpravčího Hubičku, měl kvůli tomu doma velký problém. A to i přesto, jakou popularitu mu role přinesla. Jeho otec celý život pracoval u dráhy, a tak postavu svůdníka výpravčího bral jako urážku početnosti železničářů. Hlavně ta známá razítková scéna mu vadila. Několik let kvůli tomu se synem nemluvil. Proto byl Somr opatrný. Nakonec ale nabídku přijal,“ sdělil náš zdroj.

O čem film je

Velkostatkář Josef Stoklasa (Marián Labuda) si v poválečných časech užívá života se svými dcerami a jejich vychovatelkami na zámečku Kratochvíle. Za obsluhy majordoma Kotery hraje kulečník se svými přáteli, velkostatkářem Lhotou a advokátem Pustinou. Aby zvýšil svou prestiž, rozhodne se uspořádat velkolepý hon, na nějž pozve svého souseda, hraběte Kodu.

V den honu sice velkostatkář na aristokrata čeká marně, zato se však objeví dva jiní nečekaní hosté, které služebnictvo omylem považuje za pozvaného Kodu a jeho sluhu. Plukovník kníže Alexej Megalrogov a jeho sluha Váňa. Kníže se brzy stane středem pozornosti.

Víte, že...?

Scénář kdysi napsal Vladislav Vančura pro Jindřicha Plachtu.

Na klavír hrál Josef Abrhám bez cizí pomoci.

Natáčelo se na zámku Krásný dvůr u Podbořan.

Další slavná prsa českého filmu

Magda Vášáryová (63)

Před kamerou sice stud i šat odhodila pouze dvakrát, ale i to stačilo, aby se nezapomenutelně zapsala do české kinematografie. Její koupací scéna z filmu Postřižiny (1980) patří mezi klenoty. A příjemné vzpomínky měl jistě i Rudolf Hrušínský, který jí vyšetřoval pravidelnost dechu coby doktor…

Vilma Cibulková (48)

S odhalováním nemívá problém. Svá ňadra ukázala ještě před plastickou operací. Odvážné lesbické scény měla například ve filmu Lišák. Ale nejznámější je bez debat Pupendo (2003), kde velmi dlouhý rozvášněný dialog odříkává tak, jak ji Bůh stvořil.

Alice Bendová (38)

Herečka s nahotou ani erotikou nemá žádný problém. Ve filmu Kajínek (2010) si vystřihla divokou sexuální scénu a ňadra odhalila v několika dalších filmech. Mezi nejznámější ale patří Báječná léta pod psa (1997). Vzpomínáte, jak se Ondřej Vetchý rozvášnil, když si před ním na kanoi sundala horní díl plavek?

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.