Před 25 lety padla Berlínská zeď: Vyžádala si životy 138 lidí! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 23. dubna 2024

Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří

Před 25 lety padla Berlínská zeď: Vyžádala si životy 138 lidí!

Před 25 lety konečně padla Berlínská zeď.
Před 25 lety konečně padla Berlínská zeď.  (Foto Reuters, EPA, ČTK)

 Více než čtvrt století rozdělovala Berlín betonová bariéra, která bránila útěku obyvatel komunistické NDR na vysněný Západ. Symbol studené války padl přesně před 25 lety, 9. listopadu 1989.

Přísně střežená bariéra oddělující demokratický Západní Berlín od území komunistické Německé demokratické republiky vyrostla v ulicích Berlína prakticky přes noc v polovině srpna 1961. Více než čtvrt století se zdálo, že stěna ze železobetonu bude město rozdělovat na věčné časy. Koncem 80. let minulého století se však situace v socialistickém táboře změnila. V čele Sovětského svazu usedl reformně naladěný Michail Gorbačov, a čím dál víc se začala v socialistickém táboře probouzet opozice a nespokojení občané. V létě 1989 tisíce východních Němců obsadily ambasády v Budapešti, Praze a Varšavě, kde si chtěli běženci vymoci odchod na Západ. Pak už to šlo ráz na ráz.

Česká stopa
Netrvalo dlouho a Praha otevřela občanům NDR přechody do západního Německa. Za situace, kdy stačilo sednout do auta a přes Československo odjet do Bavorska, ztratil přísný režim na vnitroněmecké hranici smysl. 9. listopadu východoněmecké politbyro zveřejnilo informaci o plánovaném zjednodušení procedur pro cesty do zahraničí. Ještě téhož večera se u přechodů do Západního Berlína sešly davy východních Němců. V nastalém chaosu začali pohraničníci na několika místech pouštět přes hranici a lidé začali do nenáviděné betonové zdi vyrážet průchody. Symbol studené války padl a spolu s ním se zanedlouho poroučel i východoněmecký komunistický režim.

Peter Fechter  na zdi vykrvácel
Když začali stavět Berlínskou zeď, bylo zedníkovi Peteru Fechterovi 17 let. Uzavření cesty do Západního Berlína mu zabránilo navštěvovat starší sestru. Peter už v zadrátované zemi dál žít nechtěl a 17. srpna 1962 odpoledne, za bílého dne, se s kamarádem Helmutem Kulbeikem pokusili pronikout skrz zábranu. První fáze jim vyšla, nepozorovaně se proplížili polozbořenou budovou, která přiléhala téměř až ke zdi. Jenže v posledních metrech v pásmu smrti je dostihly kulky. Helmut měl štěstí a podařilo se mu dvoumetrovou zeď přelézt na svobodu.

Jeho tělo nechali vykrvácet.

Prosil o pomoc
Petera ale jedna z kulek vystřelená pohraničníky zasáhla. Jeho tělo spadlo zpět na východoněmeckou stranu a těžce raněný kluk zoufalými výkřiky prosil o pomoc. Hlas však slábl a po 50 minutách ustal. Peter vykrvácel. Bylo mu pouhých 18 let. Jeho smrt s nevěřícným úžasem sledovaly stovky lidí z obou stran barikády. Východoněmecké stráže mladíka sice měly snadno na dosah, cynicky jej však nechaly v bolestech zemřít. Krutá událost obletěla celý svět a Peter se stal jedním ze symbolů touhy po svobodném životě. Na památníku, který v současnosti jeho smrt připomíná, se píše »chtěl jenom svobodu«.Autor:  so

Přečtěte si
mord
9. 11. 2014 • 07:36

Podle komentáře bezpochyby jsi. A velký!

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.