Šéfkuchaři bojují o právo podávat chráněné ptáky: A víte, jak je zabíjejí? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 18. ledna 2022

Svátek slaví Vladislav, zítra Doubravka

Šéfkuchaři bojují o právo podávat chráněné ptáky: A víte, jak je zabíjejí?

Strnad zahradní je ve Francii považován za pochoutku. Tradičně je usmrcován topením v armagnaku.
Strnad zahradní je ve Francii považován za pochoutku. Tradičně je usmrcován topením v armagnaku. (Foto: Aha! - ara)

Francouzští šéfkuchaři rozezlili ekology svým požadavkem, aby alespoň jednou ročně směli svým zákazníkům legálně podávat pečené strnady, kteří jsou považováni za jednu z nejvybranějších lahůdek. Strnad zahradní je ve Francii chráněným druhem, a proto ekologové jejich zabíjení kvůli labužnickému požitku považují za nepřípustné. Šéfkuchaři se naproti tomu obávají, že země kvůli zákazu lovu těchto ptáků přijde o jednu ze svých nejzajímavějších gastronomických tradic, napsal dnes britský deník The Times.

Strnad je malý zpěvný pták zhruba o velikosti vrabce a ve Francii bývá na jídelníčku jako vybraná lahůdka zejména na podzim. V ten čas totiž pytláci ptáky loví během jejich tahu ze severu Evropy do Afriky. Pak se ptáci vykrmují kukuřicí a ovsem, aby ztučněli, a zabíjejí se utopením v armagnaku. V kuchyních se připravují nejrůznějšími způsoby, nejčastěji na grilu, a jedí se celí, včetně kostí.

Evropská populace strnadů se za posledních 30 let zmenšila o 84 procent, proto jsou tito ptáci chráněni. Ve Francii jsou na seznamu chráněných druhů od roku 1999, přesto podle ekologů jejich ilegální lov pokračuje a úřady nad řáděním pytláků údajně přivírají oči. Podle odhadů ochránců přírody se ve Francii každoročně uloví na 30.000 strnadů. Kvůli kampani ekologů nedávno ministerstvo vnitra oznámilo, že bude od letoška vyžadovat přísnější dohled nad pytláky, kterým v případě odsouzení hrozí až rok za mřížemi a pokuta 15.000 eur (přes 400.000 Kč). To ale přimělo k protiakci šéfkuchaře, kteří se rozhodli za právo servírovat strnady bojovat. K výzvě se připojili například slavní kuchaři Alain Ducasse, Alain Dutournier nebo Jean Coussau, kteří požadují, aby strnadi mohli být na jídelníčku alespoň jeden víkend v roce.Populace strnada zahradního kleskla o 80 procent.
Populace strnada zahradního kleskla o 80 procent. Foto:  Foto: Aha! - ara

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.